Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest PIT?

1 stycznia 2021 Co to jest PIT


Konieczność rozliczenia się Z Urzędem Skarbowym czasem przyprawia o ból głowy. I słusznie, gdyż pracownicy Urzędu Skarbowego rzadko bywają wyrozumiali, a nasza pomyłka może skutkować nałożeniem kary lub koniecznością zapłacenia odsetek. Jeżeli osiągamy dochody z wielu różnych źródeł, prowadzimy działalność gospodarczą to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług doświadczonego biura rachunkowego. W tej materii istnieje spora i dobra oferta firm działających również w Internecie, dlatego wybranie odpowiedniego partnera, z optymalnym pod względem naszych potrzeb planem świadczenia usług, jest szybkie i łatwe. Nie zmienia to faktu, że podstawowe terminy powinniśmy znać i rozumieć. Choćby po to, żeby mieć świadomość jakiego rodzaju wsparcia oczekujemy ze strony biura rachunkowego.

Co to jest PIT?

Rozwinięcie tego skrótu to Personal Income Tax, czyli PIT w języku angielskim oznacza podatek od dochodów osobistych. W języku polskim PIT określa się jako podatek dochodowy od osób fizycznych. Ponadto, tego skrótu powszechnie używa się mówiąc o formularzach wydawanych przez Ministerstwo Finansów. Służą one podatnikom zobligowanym do uiszczania tego podatku do składania deklaracji rozliczeniowych zawierających informacje o osiągniętych dochodach, opłaconych składkach i potencjalnych uprawnieniach do ulg podatkowych.

PIT – kto musi płacić ten podatek?

Każda osoba fizyczna jest zobligowana na mocy odpowiednich ustaw do opłacania podatku. Nie istnieje definicja osoby fizycznej, jednak w związku z tym, że polskie prawo podkreśla, iż człowiek ma zdolność prawną (czyli zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków) uznaje się, że termin osoba fizyczna jest prawnym określeniem człowieka. Nie ma tutaj znaczenia wiek. Oznacza to, że dzieci, o ile osiągają dochody dzięki swojej pracy, również muszą płacić podatek. Ponadto, osoba fizyczna ze względu na posiadaną zdolność prawną, może założyć i prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą (czego nie może dokonać żadna osoba prawna). Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenie biznesu i prowadząc tego rodzaju firmę można zatrudniać pracowników oraz korzystać z form opodatkowania niedostępnych dla zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Jaka jest różnica pomiędzy dochodami a przychodami?

Dochód to różnica pomiędzy naszymi przychodami, a kosztami uzyskania przychodów. Może się więc zdarzyć, że koszty uzyskania przychodów będą wyższe od samych przychodów. W takiej sytuacji osiągamy dochody ujemne, które określa się mianem straty.
Kosztem uzyskania przychodu są choćby wydatki poniesione na dojazdy do pracy, a w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej mogą to być również wydatki poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki