Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co to jest urlop dziekański i komu przysługuje?

23 sierpnia 2022 urlop dziekański

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku każdy student ma prawo do urlopu od zajęć, urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów, a także do odbywania studiów w formie indywidualnej. Co to jest urlop dziekański i kiedy można go wziąć?

Czym jest urlop dziekański?

Urlop dziekański, jak sama nazwa na to wskazuje, jest urlopem studenta. Jest udzielany przez władze uczelni na jeden semestr lub na rok akademicki. Każdy student ma prawo do złożenia wniosku o urlop dziekański niezależenie od stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej czy zawodowej. Jak wziąć urlop dziekański? Taki dokument najlepiej złożyć na początku roku akademickiego albo jednego z semestrów. Jeżeli chcemy otrzymać urlop, trzeba mieć zaliczone wszystkie przedmioty z poprzedniego semestru lub roku. W regulaminie studiów jest zazwyczaj jasno określone, ile razy można wziąć urlop od studiów. W przypadku studiów licencjackich, magisterskich i inżynierskich, studentowi przysługuje taka możliwość jeden raz. Gdy jesteśmy na studiach magisterskich jednolitych, wówczas urlop dziekański można wziąć dwa razy.
Co ciekawe, nawet jeśli jesteśmy na urlopie dziekańskim, czyli nie uczestniczymy w zajęciach, to możemy zdecydować się na zaliczenie przedmiotów realizowanych podczas naszej nieobecności.

urlop dziekański

Urlop od zajęć – wady i zalety

Urlop dziekański można wziąć z różnych powodów, na przykład, jeżeli planujemy dłuższy wyjazd za granicę. Jeżeli w regulaminie studiów nie ma wymienionych powodów, z jakich decydujemy się na zawieszenie studiów, warto po prostu umówić się na rozmowę z dziekanem. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu będziemy w stanie dokładnie przedstawić swoją perspektywę.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie urlopu dziekańskiego, należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Takie rozwiązanie może okazać się lepszym wyborem niż rezygnacja ze studiów na rzecz pracy czy wyjazdu. Pamiętajmy, że jako studenci na urlopie dziekańskim zachowujemy wszystkie prawa, na przykład nadal przysługują nam zniżki na przejazdy czy ubezpieczenie. Z drugiej strony dziekanki nie należy traktować jako zwolnienia z zajęć. W tym wypadku, tak czy inaczej, będziemy musieli przysiąść do nauki, tylko we własnym zakresie. Można wziąć urlop z możliwością zaliczenia przedmiotów bez uczestniczenia w zajęciach. Nie jest jednak wykluczone, że po prostu będziemy musieli zdecydować się na studiowanie jednego roku akademickiego dłużej.

Czasami w trakcie studiów trafiają się nam okazje i możliwości. One nigdy więcej mogą się nie powtórzyć, w tym wypadku odłożenie studiów w czasie nie jest niczym złym. Na pewno trzeba dobrze przemyśleć sprawę, zanim zdecydujemy się na zawieszenie studiów, jednak równocześnie trzeba być odważny. W wieku 20 lat podróżowanie po świecie, czy wyjechanie do pracy na drugi koniec świata jest możliwe. Zazwyczaj również nie wymaga dużych nakładów finansowych. Chociaż bardzo odważnym krokiem jest wzięcie urlopu dziekańskiego, żeby wybrać się w daleką podróż, podjąć pracę za granicą, to może okazać się, że warto było się poświęcić. Możemy dokończyć edukację w późniejszym czasie. Studia to najlepszy czas na poznawanie nowych ludzi, szukanie różnych możliwości i zwiedzanie świata.

Sprawdź również: Jakie studia wybrać?

Kiedy warto zdecydować się na urlop dziekański?

Chociaż wiele osób traktuje urlop dziekański po macoszemu, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że później będziemy musieli nadrobić materiał. Musimy solidnie przysiąść do nauki. W niektórych wypadkach wzięcie wolnego od studiów to dobry wybór. Sytuacje życiowe są różne. Na studiach większość z nas prowadzi już dorosłe życie, zakładamy rodzinę, rozwijamy karierę zawodową, albo marzymy o dalekich wyjazdach. W tym wypadku studia mogą stanąć nam na drodze. Niestety czas nie jest z gumy. Bardzo często bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, przez co jesteśmy przeciążeni, zmęczeni i tracimy dobry humor. Odpoczynek jest niesamowicie istotnym elementem w naszym życiu. Dlatego nie warto się przemęczać, lecz trzeba znaleźć balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Urlop dziekański przyda się, gdy urodzin nam się dziecko, w przypadku gdy pracujemy dużo i nasza praca wiąże się z częstymi wyjazdami. Urlop można wziąć także w momencie, gdy chcemy wyjechać na dłużej za granicę do pracy, na wolontariat, czy planujemy dłuższą podróż w celu odkrywania nowych miejsc. Ważne jest to, aby w życiu mierzyć siły na zamiary. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że nie podołamy wszystkim obowiązkom, wówczas dobrze czasami odpuścić i wrócić na studia w momencie, gdy nasza sytuacja życiowa bardziej się ustabilizuje.
Dziekanka to także dobry czas na przemyślenia dotyczące wybranego kierunku studiów. Być może wybrane studnia nie do końca nam odpowiadają, ale chodzimy na nie tylko dlatego by je skończyć. Chociaż wiele osób jest zdania, że należy skończyć to, co się zaczęło, czasami lepiej odpuścić i nie tracić czasu na coś, co i tak nie przyniesie nam żadnych korzyści, a nawet satysfakcji.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

urlop dziekański
studia licencjackie

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022

ile mamy dni urlopu

Ile mamy dni urlopu?

23 sierpnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile mamy dni urlopu