Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022 studia licencjackie

Gdy kończymy szkołę średnią, wówczas przychodzi czas na to, żeby zdecydować, co dalej. W tak młodym wieku trudno jest podjąć decyzję na temat tego, co chcemy robić w przyszłości. Z drugiej strony studia nie zawsze przesądzają o tym, czym będziemy zajmować się zawodowo. Jakie studia licencjackie wybrać? Czym kierować się podczas wyboru kierunku studiów?

Sprawdź także: Staż na studiach, gdzie go znaleźć?

Jakie studia wybrać?

Podczas wyboru studiów trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie wykształcenie kandydata wcale nie jest najważniejszą kwalifikacją. Wiadomo, że są zawody, które wymagają od nas posiadania odpowiedniego dyplomu, prestiżowy kierunek studiów może okazać się naszym atutem podczas rekrutacji, jednak równie ważne będzie doświadczenie oraz indywidualne predyspozycje. Jakie studia wybrać? Najlepiej takie, na których po prostu nie będziemy się nudzić.

Tylko studia, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami, są godne polecenia. Dzięki temu na pewno będziemy dużo bardziej przykładać się do nauki i wyniesiemy z nich dużo więcej. Pozostaje jeszcze pytanie, czy chcemy studiować dziennie, czy zaocznie? Obecnie dużo częściej wybierane są studia zaoczne z tego względu, że w ten sposób równocześnie można pracować. W tym wypadku niestety mamy mało czasu dla siebie, gdyż w tygodniu zazwyczaj pracujemy, a w weekendy uczestniczymy w zajęciach. Całe szczęście zajęcia nie odbywają się co tydzień. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie, tak więc mamy też szansę na to, żeby odpocząć i zająć się swoimi sprawami.

jakie studia wybrać

Jak dostać się na studia?

Jak dostać się na studia? Nie powinno przysporzyć to nam większych problemów, przy czym dużo w tym wypadku zależy od kierunku. Na studia medyczne, stomatologię, weterynarię, informatykę, lotnictwo, z pewnością będzie trudniej się dostać niż na politologię, czy dziennikarstwo. Mimo to, jeżeli mamy pasję, to warto próbować do skutku. Niektóre osoby czekają rok i w tym czasie uczą się. Głownie aby poprawić wyniki matury i dostać się na wymarzony kierunek studiów. Upór w tym wypadku się opłaca i warto uzbroić się w cierpliwość. Studia licencjackie to pierwszy krok i można się na nie dostać poprzez złożenie odpowiednich dokumentów oraz przedstawieniu wyników matury. Każda uczelnia ma wymagania dotyczące ilości punktów. Dlatego możemy wstępnie obliczyć, czy mamy szansę na to, aby dostać się na wymarzone studia, czy niestety nie.

Jeżeli chodzi o studia zaoczne, to sytuacje jest nieco mniej skomplikowana. Zazwyczaj liczy się kolejność zgłoszeń oraz dokonanie odpowiednich opłat. Oczywiście są też pewne kryteria przyjęcia na studia, jednak nie są one tak rygorystyczne. Studia zaoczne to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą pracować, jednak równocześnie trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie uiścić odpowiednią opłatę. Czesne za studia może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, przy czym w dużej mierze zależy to od kierunku oraz uczelni.

Studia dzienne czy zaoczne?

Studia dzienne czy zaoczne? Na to pytanie nie ma w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi z tego względu, że każdy z nas ma inne potrzeby i inny pomysł na siebie. Dla niektórych studia dzienne to spełnienie marzeń. Należy brać też pod uwagę to, że w niektórych przypadkach nie sposób studiować zaocznie, aby móc dobrze przygotować się do wykonywania danego zawodu.

Takie kierunki jak medycyna, lotnictwo wymagają bardzo dużego zaangażowania, zarówno czasowego, jak i wysiłku intelektualnego. To dlatego w grę wchodzą wyłącznie studia dzienne. Decydując się na studia dzienne, trzeba mieć pieniądze, żeby się na nich utrzymać. Zazwyczaj pomoc finansową otrzymuje się od rodziców. Chociaż studia dzienne na państwowej uczelni nie są płatne, to samo wynajęcie mieszkania kosztuje bardzo dużo. Do tego trzeba doliczyć także koszty życia codziennego. Trochę inna sytuacja jest, kiedy decydujemy się na studiowanie zaoczne. W tym wypadku wprawdzie musimy zapłacić za studia, jednocześnie jednak możemy podjąć pracę, co sprawia, że możemy utrzymać się samodzielnie i odciążyć rodziców.
Każde z rozwiązań ma wady i zalety. Studia zaoczne to większa swoboda, z drugiej strony w tym wypadku tracimy wolne weekendy, a więc nie mamy zbyt wiele czasu dla siebie. Zakres materiału jest taki sam jak na studiach dziennych, ale więcej pracy będziemy musieli wykonać samodzielnie.

Jakie studia wybrać – podsumowanie

Ważne jest to, aby wybierając studia mierzyć siły na zamiary i zdecydować się na kierunek, który naprawdę nas interesuje. W dzisiejszych czasach ukończenie studiów wcale nie jest takie ważne, jak kiedyś, co więcej nie decyduje ani o tym, czy znajdziemy dobrze płatną pracę, ani o kierunku naszej kariery zawodowej. Nierzadko bywa tak, że kończymy dany kierunek studiów i decydujemy się na pracę w całkowicie innej branży i wcale nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, aby zdecydować się na rozwój kariery zawodowej w branży, która nas interesuje i która jest dla nas równocześnie pasją. Można otworzyć też własną działalność gospodarczą, w końcu kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Trzeba działać odważnie i próbować różnych rozwiązań.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

urlop dziekański
studia licencjackie

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022

ile mamy dni urlopu

Ile mamy dni urlopu?

23 sierpnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile mamy dni urlopu