Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Studia zaoczne wady i zalety

23 sierpnia 2022 studia zaoczne wady i zalety

Wybór studiów jest niezwykle ważny, bo nierzadko decyduje o tym, jak rozwinie się nasza kariera zawodowa. Chociaż w dzisiejszych czasach studia nie są już tak prestiżowe jak kiedyś, nadal mogą okazać się dobrym wyborem pod warunkiem, że wybierzemy dobry kierunek. Czym kierować się podczas wyboru kierunku i ile kosztują studia zaoczne? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Sprawdź również: Staż na studiach, gdzie go znaleźć?

Jakie studia wybrać?

Wybór studiów nie powinien być uwarunkowany wyłącznie tym, czy w przyszłości znajdziemy dobrze płatną pracę. W dzisiejszych czasach rynek pracy jest dość nieprzewidywany, dlatego może się okazać, że za 5 lat kierunek, który był polecany jako perspektywiczny już taki nie będzie i odwrotnie. To dlatego najważniejsze jest to, żeby decydować się na rozpoczęcie studiów, które nas po prostu interesują. Nie ma sensu zaczynać kierunku studiów tylko dlatego, że w rankingach stoi wysoko. W ciągu 5 lat może zmienić się zarówno rynek pracy, jak i my oraz nasze plany i cele w życiu. Co więcej, trzeba brać pod uwagę także rozwój technologii. Studia trzeba dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz zainteresowań. Ważne jest to, aby zgłębiać dziedzinę nauki, która rzeczywiście jest dla nas ciekawa. Tylko dzięki temu będziemy w stanie stać się ekspertami w danej dziedzinie. Trzeba zauważyć, że ludzie, którzy osiągają sukcesy to pasjonaci, którzy po prostu lubią to, co robią. Jakie studia wybrać? Na to pytanie nie ma w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi. Warto zdecydować się na kierunek, który nas interesuje i to niezależnie od tego, czy będą to studia dzienne, czy zaoczne.

Studia zaoczne – zalety

Studia zaoczne to dobre rozwiązanie dla każdego, kto z jakichś przyczyn nie może lub nie chce poświęcić czasu na studia dzienne. Obecnie wiele osób decyduje się na równoczesną naukę oraz pracę. Bez wątpienia jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo można budować karierę zawodową, a jednocześnie się uczyć. Dużą zaletą studiów zaocznych obecnie jest to, że można uczestniczyć w nich za pośrednictwem sieci. To sprawia, że nie tracimy czasu na dojazdy, możemy zaoszczędzić również pieniądze. Zalety studiów zaocznych to także możliwość utrzymania się samodzielnie bez wsparcia rodziców. W przypadku studiów dziennych nie mamy zazwyczaj czasu na dodatkowe zajęcia, na przykład pracę dodatkową. Gdy studiujemy zaocznie, do naszej dyspozycji jest cały tydzień, a więc mamy szansę na zatrudnienie na cały etat.

Studia zaoczne dają bardzo dużą swobodę, w przeciwieństwie do studiów dziennych. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jednocześnie taka forma edukacji wymaga od nas dużego samozaparcia i zaangażowania. Mimo że studia zaoczne są mniej angażujące, to zakres materiału jest taki sam, a więc w tym przypadku trzeba więcej pracy wykonać samodzielnie.

Na studia zaoczne może zapisać się każdy niezależnie od wieku, co daje możliwość rozwoju każdemu bez wyjątku. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się z opłatami.

studia zaoczne

Studia zaoczne – wady

Studia zaoczne wady i zalety mają różne, dlatego, zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dobrze przemyśleć sprawę. Największą wadą takiego rozwiązania bez wątpienia są koszty, bo za studia trzeba przecież zapłacić. Koszty są różne w zależności od tego, jaki kierunek wybierzemy oraz na jakiej uczelni zdecydujemy się studiować. Na szczęście koszty można podzielić na raty, co znacznie ułatwia sprawę. Ile kosztują studia zaoczne? Za jeden semestr trzeba zapłacić od 1800 do 3000 złotych. Dużo zależy od wybranego kierunku, ale także miasta, w którym zamierzamy studiować. Do wad studiowania zaocznego można zaliczyć także w niektórych przypadkach dość uciążliwe dojazdy oraz brak czasu. Decydując się na pracę na etat i studia zaoczne, praktycznie nie mamy czasu dla siebie. W ciągu tygodnia bowiem pracujemy zawodowo, natomiast w weekendy uczestniczymy w zajęciach.

Czy warto w ogóle iść na studia?

Studia to dobry wybór, ale nie każdy się na nich odnajdzie. Trzeba dobrze przemyśleć sprawę, aby nie angażować się w coś, co nas nie interesuje. Należy wybrać kierunek, który rzeczywiście może okazać się dla nas pomocny w budowaniu kariery zawodowej. Można też studiować z pasji do konkretnej dziedziny, czy zagadnienia i to również nie jest złym rozwiązaniem. Niestety praca na pełen etat i studia zaoczne, pochłaniają bardzo dużo czasu, dlatego warto dobrze przemyśleć sprawę. Niestety wiele osób nie mierzy sił na zamiary, przez co później jesteśmy bardzo przemęczeni i nie mamy energii ani na studiowanie, ani na zaangażowanie się w obowiązki zawodowe.

Czy warto iść na studia? Jeżeli mamy na to czas, dysponujemy odpowiednim budżetem i wiążemy przyszłość z wybranym kierunkiem, to bez wątpienia warto. Oczywiście zawsze trzeba mierzyć siły na zamiary. Każdy z nas powinien mieć w swoim życiu balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Gdy nie mamy czasu na odpoczynek, hobby, spotkanie z najbliższymi, możemy doświadczyć przemęczenia i szybkiego wypalenia zawodowego.

Studia zaoczne to dobry kompromis, dlatego warto rozważyć taką opcję, jeśli interesuje nas rozwój zawodowy.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

urlop dziekański
studia licencjackie

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022

księgowa zarobki

Jesteś zainteresowany reklamą?

księgowa zarobki