Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Praca w księgowości – czy to się opłaca?

23 sierpnia 2022 księgowa zarobki

Praca w księgowości w dalszym ciągu cieszy się dużą renomą oraz prestiżem. Księgowy jest zawodem uznawanym za prestiżowy i potrzebny, o czym może przekonać się każdy, kto miał okazję prowadzić działalność gospodarczą. Czym zajmuje się księgowy? Czy trzeba posiadać specjalne predyspozycje, żeby móc wykonywać taki zawód?

Sprawdź także: Czy każdy musi rozliczyć się z pit?

Na czym polega praca księgowego?

Księgowy jest niezbędny praktycznie w każdej firmie. W Polsce prawo podatkowe jest niezwykle skomplikowane. Poza tym przepisy ciągle się zmieniają, dlatego posiadanie dobrego specjalisty od finansów jest niezbędne. Tylko w tym wypadku można mieć pewność co do tego, że nasza firma działa zgodne z prawem. W ten sposób możemy skupić się na rozwoju biznesu, a nie na pilnowaniu finansów przedsiębiorstwa. Czym się zajmuje księgowy? Przede wszystkim zarządza finansami firmy, ale także pośredniczy pomiędzy firmą a urzędami, firmami ubezpieczeniowymi, bankami. Dużo zależy oczywiście od tego, jaka jest specyfika działalności firmy oraz jej skala. Obecnie w małych i średnich firmach odchodzi się od zatrudniania księgowego na etat, lepszym wyborem jest współpraca z firmą zewnętrzną. W przypadku dużej firmy księgowy jest jednak niezbędny.
Praca księgowego to między innymi prowadzenie ksiąg rachunkowych i pochodnych ewidencji. Osoba na tym stanowisku zajmuje się także przygotowaniem deklaracji podatkowych, bieżącą dokumentacją wszystkich zdarzeń gospodarczych itp.

Dobry księgowy – czyli jaki?

Jakie wykształcenie oraz kompetencje powinna posiadać osoba na stanowisku księgowego? Zawód księgowego to dziedzina finansów i rachunkowości, dlatego najlepiej mieć wykształcenie kierunkowe. Trzeba też posiadać odpowiednie predyspozycje, na przykład przyda się umysł analityczny, zamiłowanie do przedmiotów ścisłych, a także dokładność oraz cierpliwość. Nie każdy będzie w stanie pracować na tym stanowisku, gdyż jest to zajęcie dość monotonne, wymagające dużego skupienia i zaangażowania. Jest to praca obarczona również dużą odpowiedzialnością, bo za wszelkiego rodzaju nieścisłości będzie odpowiadać księgowy.

Wprawdzie nie ma z góry narzuconych wymagań co do wykształcenia, jednak księgowy musi posiadać szeroką wiedzę z dziedziny ekonomii, finansów, księgowości. Najlepszym wyborem będą zatem studia ekonomiczne, które solidnie przygotują nas do takiej pracy. Wtedy będziemy mieć większe szanse na otrzymanie ciekawego, dobrze płatnego stanowiska. Jeżeli decydujemy się na karierę w branży finansów, dużym atutem będzie także uzyskanie prestiżowego certyfikatu księgowego, co stanowi potwierdzenie szerokich kompetencji oraz umiejętności. Taki certyfikat jest bardzo ważnym dokumentem, który sprawia, że mamy dużo większe szanse na zatrudnienie.

Chociaż praca w księgowości dla niektórych może wydawać się nudna, prawda jest taka, że jeśli ktoś ma pasję do rachunkowości i finansów, na pewno nie będzie narzekał. Każdy z nas ma inne predyspozycje, umiejętności oraz wymagania, dlatego praca w księgowości dla jednych może wydawać się całkiem nudnym, powtarzalnym zajęciem, a dla innych wręcz przeciwnie.

praca w księgowości

Księgowa zarobki – praca w księgowości

Zawód księgowego jest dość dobrze płatny. Miesięczne wynagrodzenie wynosi około 5 200 PLN brutto. Szacuje się, że co drugi księgowy otrzymuje wynagrodzenie od 4 300 PLN do 6 350 PLN. Około 30% księgowych zarabia poniżej 4 300 PLN brutto. Oczywiście niektórzy specjaliści zarabiają też więcej, bo powyżej 6 350 PLN brutto. Dużo zależy od tego, w jakiej firmie jesteśmy zatrudnieni oraz w jakiej miejscowości staramy się o pracę.

Ogólnie rzecz biorąc księgowy to zawód dobrze płatny, dlatego bez wątpienia warto wziąć pod uwagę taką pracę, jeżeli mamy do niej odpowiednie predyspozycje. Praca w księgowości potrafi być naprawdę bardzo satysfakcjonująca, ciekawa, trzeba mieć jednak cierpliwość, a także odpowiednie predyspozycje.

Czy warto decydować się na kształcenie w zawodzie księgowego? Bez wątpienia tak, gdyż bez najmniejszych problemów znajdziemy pracę. Księgowi nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia, gdyż takie usługi są niezbędne praktycznie w każdej firmie. Najwięcej pracy będzie w większych miastach, chociaż trzeba wziąć pod uwagę to, że obecnie większość obowiązków zawodowych można wykonywać zdalnie, a więc czasami nie trzeba być obecnym fizycznie w biurze.

Jakie są możliwości rozwoju zawodowego? Można być księgowym na pełen etat w wybranej firmie, wówczas jesteśmy jednak obarczeni dużą odpowiedzialnością. Jest też możliwość zatrudnienia się w biurze księgowym, gdzie będziemy odpowiedzialni za kilka firm, jednak nie będziemy ponosić odpowiedzialności osobistej, co więcej w tym wypadku nie będziemy mieć tak dużo pracy.

Praca w księgowości to dobry wybór, chociaż trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, aby było to zajęcie satysfakcjonujące. Prawda jest taka, że nie każdy będzie się nadawał do pracy w księgowości, jednak jeżeli czujemy, że to zawód dla nas warto rozwijać się w tym kierunku. Ważne jest to, żeby zdecydować się na pracę, która będzie dla nas satysfakcjonująca.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

urlop dziekański
studia licencjackie

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022

księgowa zarobki

Jesteś zainteresowany reklamą?

księgowa zarobki