Leasing to popularna forma finansowania np. maszyn, samochodów czy budynków. Dzięki temu nie trzeba od razu wydawać całej kwoty lub korzystać z kredytu czy pożyczki. Opłaca się jedynie wygodne raty – i można korzystać z przedmiotu lub lokalu. Najczęściej stosowane typy leasingu to operacyjny i finansowy. Czym się różnią i który najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji? Przeczytaj artykuł!
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny jest usługą, której istota to płacenie rat leasingowych za możliwość korzystania z danego przedmiotu. W tym przypadku właścicielem rzeczy czy lokalu pozostaje leasingodawca. To właśnie ten podmiot może zatem dokonywać wpisów amortyzacyjnych. W praktyce: jeśli korzystasz z tego rodzaju leasingu (jesteś leasingobiorcą), nie wpisujesz np. maszyn budowlanych czy samochodu do ewidencji środków trwałych.
Możesz natomiast większość wydatków na korzystanie z przedmiotu oraz raty leasingowe ująć w KUP, czyli kosztach uzyskania przychodu. Dzięki temu obniżeniu ulega dochód, a finalnie – podatek dochodowy. A co z podatkiem VAT? Jeśli wybierasz leasing operacyjny, nie płacisz VAT w całości z góry. Konkretna kwota jest doliczana do każdej raty stopniowo.
Dodatkowo w przypadku leasingu operacyjnego możesz wypowiedzieć umowę w każdej chwili. Nie masz również obowiązku, by wykupić przedmiot umowy.
Czym jest leasing finansowy?
Leasing finansowy również polega na możliwości korzystania z danego przedmiotu lub lokalu w zamian za opłacanie rat leasingowych. W tym przypadku jednak przedmiot umowy zostaje zaliczony do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy (czyli korzystającego, a więc Ciebie). To oznacza, że Twoim obowiązkiem jest dokonywanie wpisów amortyzacyjnych.
Do kosztów uzyskania przychodu możesz ponadto zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej, a nie całość. Opłaty związane z korzystaniem z przedmiotu czy lokalu również ujmujesz w KUP. Kolejną różnicą jest w tym przypadku VAT – do opłacenia w całości z góry.
A co z umową i prawem własności? Wraz z zapłaceniem ostatniej raty stajesz się właścicielem przedmiotu leasingu.
Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?
Już wiesz, w jaki sposób działają leasing operacyjny i finansowy. Czym dokładnie różnią się te dwie opcje? Najpopularniejsze różnice w pigułce:
- amortyzacja: leasing operacyjny – leasingodawca, leasing finansowy – leasingobiorca,
- podatek VAT: leasing operacyjny – płacony stopniowo razem z ratą, leasing finansowy – płacony w całości z góry,
- koszty uzyskania przychodu – rata: leasing operacyjny – całość raty w KUP, leasing finansowy – część odsetkowa raty w KUP,
- opłata wstępna: leasing operacyjny – jest, leasing finansowy – nie ma.
Którą opcję leasingu wybrać? Wszystko zależy od Twojej sytuacji i dokładnych wyliczeń. Wraz z doradcą podatkowym warto sprawdzić, jaka możliwość będzie najkorzystniejsza dla finansów Twojego przedsiębiorstwa. Częściej korzysta się jednak z leasingu operacyjnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu? Poczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/leasing-operacyjny-a-finansowy-roznice/