Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Biznesplan krok po kroku, czyli jak napisać ten ważny dokument?

14 listopada 2020 Biznesplan krok po kroku

Polacy to bez wątpienia niezwykle przedsiębiorczy naród. Każdego roku w naszym kraju powstaje sporo różnych nowych biznesów, część z nich z powodzeniem przetrwa, rozwijając się i wzmacniając. Dobrym pomysłem na ruszanie z własną działalnością jest staranie się o dotację, na przykład z urzędu pracy. Dotacje dla osób bezrobotnych dedykowane są na przykład ludziom dopiero wchodzącym na rynek pracy, którzy ukończyli szkołę średnią lub studia. Inne formy wsparcia to te dedykowane dla osób, które wcześniej utraciły zatrudnienie. Aby ubiegać się o pieniądze, trzeba przedstawić biznesplan. Dziś pokażemy, jak łatwo go utworzyć. Biznesplan krok po kroku – sprawdź już dziś!

Sprawdź także: Prowadzenie małego biznesu na wsi

Biznesplan krok po kroku

Czy łatwo samodzielnie napisać biznesplan? Z jednej strony może się wydawać, że z tak dużą ilością darmowych materiałów w Internecie, które można znaleźć na profesjonalnych stronach, nie jest to nic trudnego. Z drugiej trzeba pamiętać o tym, że współcześnie o pieniądze z różnych programów wsparcia dla osób bezrobotnych ubiega się mnóstwo ludzi. Oznacza to, że jest spora konkurencja. Zresztą jest tak wszędzie tam, gdzie można uzyskać wsparcie finansowe na ruszenie z własnym biznesem. Aby mieć jak największe szanse na powodzenie, trzeba przedstawić naprawdę dobry biznesplan. Jednym słowem jeżeli nigdy wcześniej się tego nie robiło, nie ma się konkretnego wykształcenia związanego na przykład z ukończeniem studiów ekonomicznych, naprawdę dobrą opcją jest korzystanie z usług profesjonalistów. Na rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w pisaniu biznesplanów. Wiedzą, jakich sformułowań użyć, aby ten dokument był przygotowany prawidłowo, zrobił dobre wrażenie na człowieku decyzyjnym, który przyznaje dotacje na ruszenie z biznesem.

biznesplan krok po kroku

Co jest istotne w biznesplanie?

Czym w ogóle jest biznesplan? To dokument, w którym nie tylko dzielimy się ideą i pomysłem na własny biznes, ale też bardzo dokładnie i szczegółowo analizujemy to, jakie inwestycje są potrzebne do ruszenia. Trzeba przygotować zatem bardzo szczegółową analizę, która będzie określała, na co potrzebne są konkretne środki finansowe. W biznesplanie należy również przedstawić szansę na powodzenie konkretnego biznesu. Chodzi przecież o to, aby pieniędzy nie utopić, a dobrze jest zainwestować w firmę, która ma rację bytu na lokalnym rynku. Pisanie biznesplanów to zatem nie spisywanie własnych marzeń, a raczej konkretne i szczegółowa analizowanie pomysłu pod kątem finansowym, z uwzględnieniem tego, kiedy inwestycja się zwróci. Biznesplan robi się po to, aby rzeczywiście określić, czy dana idea ma głębszy sens. Jeżeli mamy problemy ze stworzeniem sensownego biznesplanu, najczęściej oznacza to, że pomysł na biznes nie jest do końca dopracowany i przemyślany.

Biznesplan krok po kroku

Jest on bardzo ważny – tak naprawdę tworzysz w nim swoją firmę, tylko że na papierze. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia jest to, czy twoja przyszła działalność będzie miała sens. Tworząc biznesplan wiele firm rezygnuje z tworzenia biznesu, gdyż okazuje się że nie jest on opłacalny. Dzięki stworzeniu takiego dokumentu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czy mój produkt jest innowacyjny
  • Jak wygląda konkurencja na rynku
  • Jaki kapitał jest potrzebny do tworzenia biznesu

Te i wiele innych pytań na pewno znajdziesz na swojej drodzę przez tworzenie biznesplanu. Jest to doskonała forma do przekazania swojego pomysłu innym osobom. Dodatkowo dowiesz się o tym, jakie czekają Ciebie koszty związane ze stworzeniem własnej działalności.

Tworząc biznesplan warto skorzystać z planu SMART. Jest to pewnego rodzaju sposób na przedstawienie celów biznesowych. Powinien on być: 

  • S – Specific, czyli konkretny, szczegółowy
  • M – Measurable, czyli mierzalny
  • A – Achievable, czyli osiągalny
  • R – Relevant, czyli istotny
  • T – Time-based, czyli określony w czasie.

Kolejnym działaniem, które warto wprowadzić do swojego biznesplanu jest analiza SWOT. Polega ona na przedstawieniu swoich mocnych i słabych stron. Wiele firm rozpoczynając działalność korzysta z tej metody, gdyż jest bardzo dobra i intuicyjna.

Gdy stworzysz swój biznesplan, to dobrym pomysłem jest poprosić o opinię innych osób. Nie muszą być to przedsiębiorczy czy biznesmeni. Wystarczy, że twoi znajomi lub rodzina przeczyta twój plan na rozwój firmy. Zobaczysz tak naprawdę, jak odbierają twój pomysł zwykli, standardowi konsumenci. 

Pamiętaj także, aby nie kopiować biznesplanów dostępnych w internecie. Musi on być twoim indywidualnym pomysłem. Użycie gotowego biznesplanu nie pomoże ci osiągnąć sukcesu. Przede wszystkim pamiętaj, że jest on dla ciebie. Biznesplan krok po kroku tworzysz, aby sprzedać swój pomysł na biznes. Zrób go tak, jak uważasz za najlepsze. Bierz pod uwagę opinię innych osób, jednak bez przesady. Jest to dokumenty, który masz zamiar przedstawić osobom zajmującym się dofinansowaniem. Aby go otrzymać, musisz spełnić wymagania, które sam ustaliłeś w biznesplanie. Nie uzupełniaj go o punkty, których nie będziesz w stanie zrealizować. Teraz już wiesz jak stworzyć biznesplan.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki