twojprogrampit.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Skąd wiedzieć jaki zawód do Ciebie pasuje
Biznes

Skąd wiedzieć jaki zawód do Ciebie pasuje?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać ścieżkę zawodową. Oprócz możliwie wysokich zarobków, przyszli pracownicy poszukują zajęć interesujących i umożliwiających zawodowe spełnienie. Co zrobić, aby dowiedzieć się jaki zawód do Ciebie pasuje?

Testy predyspozycji zawodowych

W Internecie odnaleźć można wiele testów pomagających w określeniu predyspozycji dotyczących wyboru kariery. Warto wypełniać kwestionariusze z profesjonalnych stron, opierające się na badaniach naukowych. Wyniki takiego testu określają typ osobowości i pomagają zebrać informacje dotyczące preferowanego środowiska pracy. Doradcy zawodowi na podstawie wypełnionego kwestionariusza przedstawiają zainteresowanej osobie propozycje rożnych ścieżek kariery. Zazwyczaj są one podzielone na dwie grupy zależnie od tego, czy wymagają kierunkowego wykształcenia.
Osoby zastanawiające się nad wyborem pracy mogą również udać się na spotkanie z doradcą zawodowym. Oprócz testów, specjaliści w tej dziedzinie oferują rozmowę na temat preferencji zainteresowanego i środowisk pracy, które mogłyby je spełniać. Doradców odnaleźć można między innymi w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i centrach doradztwa zawodowego.

Wybór zgodny z własnymi preferencjami

Oprócz wykonania testu i skorzystania z porad specjalistów, warto dobrze przemyśleć dostępne na rynku pracy możliwości. Oprócz predyspozycji związanych z wykonywaniem określonych zadań, należy wziąć pod uwagę również oczekiwania wobec środowiska pracy. Wiele stanowisk związanych jest z koniecznością radzenia sobie ze stresowymi sytuacjami. Niektórzy woleliby tego uniknąć. Istotnym czynnikiem jest wymiar godzinowy i stopień możliwości nawiązywania kontaktu ze współpracownikami. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę preferencje dotyczące sposobu wykonywania zadań. Niektórzy pracownicy najlepiej czują się w sytuacjach, w których muszą rozwiązywać problemy w określony sposób i w oparciu o utarte schematy. Inni wolą poszukiwać oryginalnych rozwiązań i codziennie stawać przed nowym wyzwaniami. Dopasowanie stanowiska pracy z uwzględnieniem tych cech obniży ryzyko znalezienia się w nieprzyjaznym środowisku.

Odpowiedni dobór ścieżki kariery posiada kluczowy wpływ na ogólną satysfakcję z życia. Według badań, polscy pracownicy spędzają w miejscu pracy ponad 60% czasu w ciągu roku. Samopoczucie w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych jest więc wyjątkowo istotne. Dzięki konsultacji z profesjonalnym doradcą lub wypełnieniem testu internetowego łatwiej jest podjąć decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.