Jednym z obowiązków każdego dorosłego człowieka jest rozliczenie się z podatku. Jeszcze do niedawna trzeba było o tym pamiętać, ponieważ każdy obywatel rozliczał się na własną rękę. Ostateczny termin przedstawienia pit-u do urzędu skarbowego mijał ostatniego dnia kwietnia. Dzisiaj sprawa wygląda trochę łatwiej, ponieważ każdy Polak jest rozliczony przez urząd. Jeżeli nie chcemy, nie musimy zatem się tym zajmować i możemy przyjąć, że urząd zrobił to prawidłowo, naliczając nam na przykład zwrot podatku.
Do kiedy rozliczenie PIT?
W Polsce termin składania rozliczenia swojego pit-u mija wraz z ostatnim dniem kwietnia. W praktyce najczęściej oznaczało to, że wielu obywateli rzeczywiście rozliczało się z podatku w ostatnich dniach, co sprawiało, że w urzędach skarbowych były ogromne kolejki. Od kiedy wprowadzono udogodnienie, jakim jest możliwość rozliczania się przez internet, sprawa stała się jeszcze prostsza. Natomiast od ubiegłego roku jest z tym jeszcze mniejszy problem, ponieważ każdy obywatel jest rozliczony przez urząd. Jeżeli zatem pracuje się tylko w jednym miejscu, nie trzeba martwić się rozliczeniem. Oczywiście można sprawdzić sobie, czy wszystkie PITy trafiły do urzędu, ponieważ tutaj odpowiedzialność leży już po naszej stronie. Jeśli ma się na przykład umowę zlecenie lub umowę o dzieło, warto trzymać rękę na pulsie i przeanalizować, czy do urzędu dotarły wszystkie pity. Poza tym, jeżeli chcemy rozliczać się wraz ze współmałżonkiem, również musimy zrobić to we własnym zakresie. Można skorzystać w ten sposób między innymi na tym, gdy w skali roku jeden ze współmałżonków ma dużo wyższe dochody niż drugi.
Co zrobić, gdy nie złoży się PITu w terminie?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że z urzędem skarbowym nie ma co zadzierać. Oznacza to, że trzeba trzymać się ściśle tych terminów, które są określone w ustawach i odnoszą się do ostatecznych dat składania rozliczeń. Czasem bywa jednak tak, że z jakiegoś powodu spóźnimy się. Co zrobić w takiej sytuacji? Istnieje coś takiego jak czynny żal. To dokument, w którym informujemy urząd skarbowy, czy raczej naczelnika konkretnego urzędu skarbowego o tym, że nie złożyliśmy dokumentu na czas. W ten sposób wskazujemy, że zaniedbanie wyniknęło na przykład z niezamierzonych przyczyn, takich jak chociażby problemy zdrowotne. Czynny żal pomaga uniknąć między innymi problemów związanych z karą finansową, która może być nałożona wtedy, gdy nie rozliczymy się w terminie. Oczywiście od razu należy złożyć potrzebne dokumenty i w ten sposób nadrobić obowiązek obywatelski.