twojprogrampit.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Przelewy międzynarodowe - podstawowe informacje
Finanse

Przelewy międzynarodowe – podstawowe informacje

Mówi się, że świat to globalna wioska. Pracujemy poza granicami własnego kraju, podróżujemy, uczymy się, studiujemy. Można mieszkać w Polsce, a prowadzić firmę, która zarejestrowana jest na przykład w innym kraju Unii Europejskiej. Przelewy międzynarodowe to usługa banków, która pozwala na przesyłanie pieniędzy poza granice naszego kraju. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, a także trochę wiedzy teoretycznej.

Przelewy miedzynarodowe

Czym jest przelew międzynarodowy? To wysyłanie pieniędzy z banku do banku, ale z uwzględnieniem tego, że ta druga placówka funkcjonuje w obcym kraju. Najczęściej przelew międzynarodowy realizuje się w walucie, które obowiązuje właśnie w tym drugim docelowym miejscu. Oczywiście nie zawsze musi być to regułą. To, co najbardziej istotne z punktu widzenia zwykłego klienta, to odpowiedz na pytanie na to, dlaczego takie przelewy kosztują tak dużo? Rzeczywiście są one znacznie droższe od przelewów krajowych, które najczęściej są teraz realizowane za darmo. W tym przypadku banki korzystają jednak z zupełnie innej infrastruktury międzynarodowej, nie jest to znany w Polsce system elixir. Trudno wyobrazić sobie to przeciętnemu Kowalskiemu, jednak aby pieniądze trafiły do kogoś w odległej części świata, muszą one przejść przez bardzo wiele różnych systemów księgowania. Poza tym potrzebny jest do tego niezwykle skomplikowany międzynarodowy system SWIFT. Utrzymanie infrastruktury informatycznej, zorganizowanie jej, modernizowanie i dbanie o zabezpieczenia to ogromny koszt, stąd też tak duże opłaty w przypadku przelewów międzynarodowych.

Sieć banków korespondencyjnych

Poza tym funkcjonuje jeszcze coś takiego, jak sieć banków korespondencyjnych. Oznacza to, że w konkretnych krajach poszczególne banki współpracują między sobą, aby móc prowadzić operacje międzynarodowe. Krajowe banki korzystają wtedy z infrastruktury tych, które mają podpisane umowy z bankami z innych krajów. Łączy się to z bardzo wysokimi prowizjami, bo przecież każdy bank na etapie, kiedy jest odpowiedzialny za transakcję, pobiera swoją opłatę. Stąd też kumulują się one i w ostateczności przelew międzynarodowy kosztuje tak dużo. Przelew międzynarodowy może iść długo wtedy, gdy pieniądze przelewa się do niewielkiego banku gdzieś na drugim końcu świata. Informacja na temat ostatecznych kosztów może nie być dostępna od razu. Będą ona naliczane po prostu po pewnym czasie, gdy pieniądze przejdą przez wszystkie etapy i dotrą do miejsca docelowego. Okazuje się zatem, że realizowanie przelewów międzynarodowych to dosyć skomplikowany proces, z czego może nie zdawać sobie sprawy przeciętny człowiek.