Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Budżet domowy w zeszycie – czy warto skrzętnie notować wszystkie swoje wydatki?

28 listopada 2020 Budżet domowy w zeszycie - czy warto skrzętnie notować wszystkie swoje wydatki?


Wiele osób wie, jak trudno jest zaplanować wydatki z wyprzedzeniem. Pod koniec miesiąca w wielu domach rozpoczyna się analiza, na co tak naprawdę zostały wydane wszystkie pieniądze w minionych dniach. Eksperci od finansów zgodnie twierdzą, iż dobrym pomysłem jest notowanie swoich wydatków w notesie i planowanie zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Osoby, które postępują w ten sposób, bardziej kontrolują swój budżet, a nawet są w stanie sporo zaoszczędzić. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej, kilka cennych wskazówek.

Budżet domowy w zeszycie – jak to wygląda w praktyce?

W każdej rodzinie jest osoba, która chce oszczędzać i szczegółowo przyjrzeć się miesięcznym wydatkom. Dobrym pomysłem jest więc założenie zeszytu, w którym to skrupulatnie będzie się notowało wszystkie wydatki domowników. Zarówno mąż jak i żona powinni zamieszczać w nim wszystkie opłacone w danym miesiącu kwoty za rachunki bieżące, paragony za zakupy spożywcze, odzieżowe itp., paragony za wszelkie naprawy w domu, wydatki na różnego rodzaju przyjemności typu: wyjścia do kina, teatru, wyjścia do pubu z kolegami (w przypadku męża), czy wyjścia z koleżankami do kawiarni (w przypadku żony).

Jaki efekt przynosi prowadzenie zeszytu z wydatkami?

Wiele osób, które zdecydowało się na taki krok, zgodnie przyznaje, iż gdy po miesiącu usiadło do podsumowania wszystkich wydatków zapisanych w zeszycie – przeraziło się. Dużym zaskoczeniem były ogromne sumy przeznaczane na jedzenie, na słodycze, na wyjścia ze znajomymi do miasta, czy na inne przyjemności. Dzięki temu małżonkowie zdają sobie sprawę, na co trwonią wspólnie zarobione pieniądze i co można zrobić, by choć trochę zacząć odrobinę oszczędzać. Ograniczając choćby wydatki na przyjemności lub robiąc większe zakupy raz w tygodniu (zamiast codziennie), można uzyskać dość dużą kwotę oszczędności. Dodatkowo, taki zeszyt z budżetem domowym ukazuje też, jak można ograniczyć koszty życia codziennego. Rodzina widząc duże sumy za rachunki za prąd, wodę czy za gaz – stara się zwracać uwagę na to, co mogliby zrobić, by je zmniejszyć. A tak naprawdę w tej kwestii wystarczą już drobne zmiany. W przypadku wody – wystarczy zakręcać kran podczas mycia zębów, dobrze jest także zamienić kąpiele w wannie na szybki prysznic.

Jak widać z powyższego, warto prowadzić taki zeszyt ze wszystkimi, miesięcznymi wydatkami. Dobrze jest mieć kontrolę nad budżetem domowym i jeśli tylko pojawia się szansa na zgromadzenie jakichkolwiek oszczędności – trzeba z niej skorzystać i zacząć działać. Rodzina szybko dostrzeże, że zaoszczędzone środki można wydać na przyjemności, z których skorzystają wszyscy domownicy. Może to być np. wspólny wyjazd na weekend w urocze miejsce lub nawet wakacje w komfortowym hotelu nad morzem.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki