Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

24 maja 2022


Leasing to popularna forma finansowania np. maszyn, samochodów czy budynków. Dzięki temu nie trzeba od razu wydawać całej kwoty lub korzystać z kredytu czy pożyczki. Opłaca się jedynie wygodne raty – i można korzystać z przedmiotu lub lokalu. Najczęściej stosowane typy leasingu to operacyjny i finansowy. Czym się różnią i który najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji? Przeczytaj artykuł!

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny jest usługą, której istota to płacenie rat leasingowych za możliwość korzystania z danego przedmiotu. W tym przypadku właścicielem rzeczy czy lokalu pozostaje leasingodawca. To właśnie ten podmiot może zatem dokonywać wpisów amortyzacyjnych. W praktyce: jeśli korzystasz z tego rodzaju leasingu (jesteś leasingobiorcą), nie wpisujesz np. maszyn budowlanych czy samochodu do ewidencji środków trwałych.

Możesz natomiast większość wydatków na korzystanie z przedmiotu oraz raty leasingowe ująć w KUP, czyli kosztach uzyskania przychodu. Dzięki temu obniżeniu ulega dochód, a finalnie – podatek dochodowy. A co z podatkiem VAT? Jeśli wybierasz leasing operacyjny, nie płacisz VAT w całości z góry. Konkretna kwota jest doliczana do każdej raty stopniowo. 

Dodatkowo w przypadku leasingu operacyjnego możesz wypowiedzieć umowę w każdej chwili. Nie masz również obowiązku, by wykupić przedmiot umowy. 

Czym jest leasing finansowy?

Leasing finansowy również polega na możliwości korzystania z danego przedmiotu lub lokalu w zamian za opłacanie rat leasingowych. W tym przypadku jednak przedmiot umowy zostaje zaliczony do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy (czyli korzystającego, a więc Ciebie). To oznacza, że Twoim obowiązkiem jest dokonywanie wpisów amortyzacyjnych. 

Do kosztów uzyskania przychodu możesz ponadto zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej, a nie całość. Opłaty związane z korzystaniem z przedmiotu czy lokalu również ujmujesz w KUP. Kolejną różnicą jest w tym przypadku VAT – do opłacenia w całości z góry.

A co z umową i prawem własności? Wraz z zapłaceniem ostatniej raty stajesz się właścicielem przedmiotu leasingu.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Już wiesz, w jaki sposób działają leasing operacyjny i finansowy. Czym dokładnie różnią się te dwie opcje? Najpopularniejsze różnice w pigułce:

  • amortyzacja: leasing operacyjny – leasingodawca, leasing finansowy – leasingobiorca,
  • podatek VAT: leasing operacyjny – płacony stopniowo razem z ratą, leasing finansowy – płacony w całości z góry,
  • koszty uzyskania przychodu – rata: leasing operacyjny – całość raty w KUP, leasing finansowy – część odsetkowa raty w KUP,
  • opłata wstępna: leasing operacyjny – jest, leasing finansowy – nie ma.

Którą opcję leasingu wybrać? Wszystko zależy od Twojej sytuacji i dokładnych wyliczeń. Wraz z doradcą podatkowym warto sprawdzić, jaka możliwość będzie najkorzystniejsza dla finansów Twojego przedsiębiorstwa. Częściej korzysta się jednak z leasingu operacyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu? Poczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/leasing-operacyjny-a-finansowy-roznice/

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki