Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dotacja dla bezrobotnych i inne sposoby aktywizacji

27 grudnia 2020 Dotacja dla bezrobotnych i inne sposoby aktywizacji


Jedną z trudniejszych sytuacji w życiu jest bez wątpienia bezrobocie. To moment, gdy człowiek często załamuje się, traci wiarę w siebie i swoje możliwości. Mówi się, że gdy bezrobotnym pozostaje się dłużej niż 2 lata, to jest to spory kryzys, z którego trudno się wygrzebać. Dlatego tak ważna jest aktywizacja osób bezrobotnych, która może polegać w różny sposób. To między innymi dotacje środków finansowych, dzięki którym można ruszyć z własnym biznesem, ale też szkolenia i staże.

Dotacja dla bezrobotnych

Od wielu lat w Polsce programy wsparcia dla osób bezrobotnych są mocno rozbudowane. Związane jest to między innymi z różnego rodzaju programami unijnymi, które są regularnie prowadzone. Część z nich to między innymi działania, które polegają na udzielaniu dotacji. Czym jest dotacja dla bezrobotnych? To wsparcie finansowe na rozkręcenie własnego biznesu na przykład przeznaczone dla osób, które wchodzą na rynek pracy lub muszą ponownie się na nim odnaleźć po utracie pracy. O pieniądze najczęściej wnioskuje się do urzędu pracy. Może to być zarówno rejonowy urząd pracy, jak też urząd wojewódzki. Każda z tych instytucji może mieć swoje programy wsparcia dla osób bezrobotnych. Oznacza to, że inna dotacja będzie udzielana w urzędach rejonowych, inna w wojewódzkich. Poza tym jeszcze inne instytucje często świadczą tego typu wsparcie. Mogą to być na przykład duże bogate fundacje.

Jak ubiegać się o dotacje dla bezrobotnych?

Czy każdy może ubiegać się o dotację z konkretnego programu? Oczywiście nie. Należy zatem przeczytać dokładnie, jakie są zasady udzielania wsparcia, a następnie przeanalizować, czy spełnia się te kryteria. Ważnym kryterium może być wiek, ale też to, dlaczego wcześniej utraciło się pracą. Starając się o pieniądze, najczęściej trzeba przedstawić biznesplan. Ze względu na to, że osób chcących uzyskać wsparcie finansowe na ruszenie z własną działalnością jest sporo, warto poprosić o pomoc w napisaniu biznesplanu profesjonalistów. Wtedy będzie większa szansa na to, że otrzyma się pozytywne rozpatrzenie wniosku. Istotną informacją jest ta, że po otrzymaniu dotacji, trzeba spełnić pewne wymagania przez określony czas. Może to oznaczać na przykład konieczność utrzymania działalności przez rok, kiedy to będzie odprowadzało się składki na ZUS. Inne formy aktywizacji osób bezrobotnych to między innymi różne ciekawe szkolenia zawodowe, które podnoszą ich atrakcyjność na rynku pracy. Młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę średnią lub studia, mogą również uzyskać wsparcie poprzez skierowanie na staż. Wtedy przez określony czas pracodawca ponosi mniejsze koszty zatrudnienia pracownika, ponieważ finansuje je częściowo urząd.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki