Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym z osiągniętych w roku podatkowym dochodów to niestety przykry obowiązek każdego aktywnego zawodowo obywatela i nie da się go ominąć. Na szczęście jest kilka możliwości do wyboru, jak rozliczyć swój PIT.
Jak rozliczyć pit- porady dla osób, które wolą tradycyjne metody?
Nie wszyscy są z komputerem i Internetem za pan brat. Szczególnie osoby z małych miejscowości i w średnim wieku mają spore problemy z jego poskromieniem. Dlatego też, gdy nadchodzi czas rozliczania się z PIT-ów, wolą zapłacić pewną sumę, ale tę newralgiczną czynność powierzyć doświadczonej księgowej lub księgowemu. Robią to po to, bo doskonale wiedzą, ile trzeba się nachodzić i ile nerwów kosztuje korekta zeznania PIT w Urzędzie Skarbowym.
Toteż mają nadzieje, że wybrany przez nich księgowy płynnie przeprowadzi ich przez ten żmudny proces i oszczędzi im przykrych niespodzianek. Inną opcją dla osób, które nie chcą same mocować się z wypełnianiem zeznania podatkowego, jest wizyta u radcy podatkowego. On bez problemu uzupełni nasz PIT. Jednak trzeba liczyć się z tym, że każe sobie za poświęcony nam czas sowicie zapłacić. Niemniej, jeśli zależy nam na czasie i uniknięciu wizyty w Skarbówce- jest to najkorzystniejsza opcja.
Jak rozliczyć PIT przez Internet?
Nie jest to zbytnio skomplikowane. W sieci internetowej jest mnóstwo specjalistycznych programów i oprogramowań, które podpowiedzą nam, jak zrobić to poprawnie. One krok po kroku wskażą nam, co należy wpisać w wybrane pole i jak przesłać wypełniony już plik, tak by otrzymał go Urząd Skarbowy.
Rozliczanie PIT-u przez Internet zajmuje nawet o połowę mniej czasu niż gdyby to miało miejsce metodą tradycyjną. Dlatego też młodzi ludzie wolą ten sposób obliczeń, gdyż większości pracuje za nas program komputerowy. A cały proces liczenia odbywa się w zaciszu domowym, a nie jakimś zatłoczonym, głośnym urzędzie.
Co jest ważne przy wypełnianiu PIT-u?
Po pierwsze, żeby niczego nie zatajać. Prędzej, czy później nasz przekręt i tak wyjdzie na jaw i trzeba się będzie z niego gęsto tłumaczyć. Po drugie należy sumiennie pilnować terminu składania zeznania podatkowego. Gdy się tego nie zrobi, można otrzymać karę grzywny. Oczywiście nie każde spóźnienie musi być ukarane. Niemniej lepiej nie ryzykować spotkania z fiskusem.
W sytuacji, gdy dojdzie do niezamierzonego i nieświadomego błędu. Niepoprawne zeznanie podatkowe można jeszcze skorygować. Trzeba tylko złożyć stosowną korektę i czekać co na jej treść powie Urząd Skarbowy. Zazwyczaj wprowadzona przez podatników korekta w zeznaniach jest przez niego uznawana.