Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jaką spółkę korzystniej założyć? Spółka cywilna wady i zalety

2 stycznia 2021 Jaką spółkę korzystniej założyć? Spółka cywilna wady i zalety


Spółka cywilna jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, opartą na współdziałaniu osób fizycznych związanych umową. Istotą działania spółki cywilnej jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez określone działanie, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółce takiej nie przysługuje status przedsiębiorcy, a do jej założenia nie jest wymagany kapitał. Co warto wiedzieć przed założeniem spółki cywilnej? Fraza spółka cywilna wady i zalety jest jedną z najczęściej wyszukiwanych haseł w wyszukiwarkach w kategorii prowadzenia swojego biznesu.

Zalety spółki cywilnej

Do zalet spółki cywilnej niewątpliwie należy fakt, że zakłada się ją bardzo szybko i łatwo poprzez podpisanie umowy spółki w formie pisemnej oraz zarejestrowanie w Urzędzie Skarbowym i Głównym Urzędzie Statystycznym. Założenie spółki nie generuje żadnych obowiązków finansowych, jedynie od wnoszonych do spółki wkładów wspólnicy zobowiązani są zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To bardzo korzystna opcja dla osób, które nie mają na starcie dużego kapitału, a chcą rozwijać swój biznes. W kwestii finansów ważne również jest to, że spółka cywilna jest opodatkowana tylko na poziomie wspólników (dla przykładu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością opodatkowanie jest na poziomie zarówno wspólników, jak i samej spółki).
Dużą zaletą spółek cywilnych jest możliwość skorzystania lub rezygnacji z podatku VAT w zależności od kosztów, jakie ponoszą wspólnicy.
Warto jeszcze wspomnieć o tym, że prowadzenie spółki cywilnej jest nieskomplikowane. Nie ma tutaj specjalnego trybu podejmowania decyzji, nie ma również konieczności korzystania z usług profesjonalnych doradców czy konsultantów. To, co wyróżnia spółkę cywilną to brak konieczności prowadzenia pełnej, a nawet uproszczonej księgowości (dotyczy to jedynie przypadków przekroczenia limitu określonego w ustawie o rachunkowości).

Wady spółki cywilnej

Do najczęściej wymienianych wad spółki cywilnej wymienianych przez przedsiębiorców należy odpowiedzialność za zobowiązania spółki majątkiem spółki oraz majątkiem osobistym. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają osobiście, bez ograniczeń i całym swoim majątkiem prywatnym.
To, co może zniechęcać do założenia spółki cywilnej to fakt, że spółka cywilna nie jest osobowością prawną. Oznacza to w praktyce, że sama spółka nie może zaciągać kredytów i innych zobowiązań finansowych oraz zwierać umów. Wszystkie te czynności wykonują wspólnicy, ponosząc za nie pełną odpowiedzialność.
W przypadku, jeśli działalność nabiera tempa i rozwija się, prowadzenie spółki cywilnej przestaje być korzystne. Działalność o większych rozmiarach wymaga zaciągania kredytów, podpisywania szeregu umów czy kontraktów, dlatego na pewnym etapie działalności konieczne staje się jej przekształcenie w spółkę prawa handlowego.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?

wizytówki