Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś

Telepraca wady i zalety – co warto wiedzieć?

8 grudnia 2020 Telepraca wady i zalety - co warto wiedzieć?

Telepraca jest nowoczesnym sposobem pracowania. Wiele firm coraz częściej decyduje się na tę formę dla swoich pracowników. Metoda ta jest bowiem korzystna nie tylko dla pracodawców, ale również dla pracowników. Warto zatem przybliżyć wszelkie zalety oraz wady tej formy nowoczesnej pracy, aby samemu ocenić, czy jest to dobry sposób dla danej firmy.

Sprawdź także: Plusy i minusy pracy za granicą

Telepraca – co to takiego?

Zapewne zastanawiasz się czym jest telepraca. Jest to stosunkowo młode zjawisko, które stało się niezwykle popularne. Telepraca powstała w 2020 roku, kiedy to rozpoczęła się pandemia. W owym czasie nie można było pracować stacjonarnie. Korporacje oraz biura zdecydowały się na pracę zdalną, gdyż jedyne co jest potrzebne to komputer stacjonarny bądź laptop. Pomimo tego, że pandemia ustała – wiele firm nadal nie wróciło do pracy stacjonarnej. Obecnie wiele firm oferuje dowolność lub wersję hybrydową – 2 lub 3 dni w pracy, a pozostałe w domu. Jest to także związane z oszczędnościami – potrzebne jest mniejsze biuro, gdyż większość pracowników znajduje się we własnych domach. Również rachunki za prąd oraz inne tego typu koszty są niższe.

Jakie stanowiska są możliwe w przypadku pracy zdalnej? Są to:

  • copywriting
  • call center
  • tłumacz tekstów
  • grafik
  • praca w korporacji
  • Social Media Manager

I wiele innych miejsc pracy. Tak naprawdę każda praca – poza fizyczną – jest możliwa do zrealizowania w domu. Wszystko zależy od tego, czy nasz szef jest skłonny do takiej decyzji. Telepraca pozwoliła wielu osobom na pracę poza miejscem zamieszkania. Takie rozwiązania mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Poznajmy je – wady i zalety telepracy.

telepraca

Jakie są zalety zdalnej pracy? Zalety telepracy

Telepraca wady i zalety posiada różne. Zacznijmy jednak od korzyści płynących z tej formy zdalnego zatrudniania oraz wykonywania swoich obowiązków.

Pracodawca często wynagradza swojego pracownika za konkretne wykonanie obowiązku. W siedzibie firmy pracownik mógłby marnować swój czas. Drugą zaletą jest z pewnością ograniczanie liczby zwolnień lekarskich. Pracownik z lekką infekcją, która umożliwia mu wykonywanie obowiązków, lecz jednocześnie uniemożliwia przebywanie w siedzibie firmy, może nadal pracować w swoim domu i wykonywać swoje obowiązki. Dla pracodawców opcja telepracy jest o tyle korzystna, że ich pracownicy nie są narażeni na liczne spóźnienia przez utrudnione dojazdy. Jeśli pracownicy o różnych charakterach muszą ze sobą przebywać długo w jednym pomieszczeniu, to może się to skończyć licznymi konfliktami. Pracodawca unika takich sytuacji dzięki zdalnemu zatrudnieniu poszczególnych osób. Ostatnią zaletą dla pracodawcy, którą warto wymienić, to obniżenie kosztów utrzymania stanowiska dla danego pracownika, który musiałbym spędzać czas w siedzibie firmy.

Również wiele zalet można wymienić, jeśli chodzi o pracowników. Osoba pracująca zdalnie może zatrudnić się w kilku firmach. Kolejną niewątpliwą zaletą jest możliwość ustalenia przez pracownika własnego harmonogramu dnia. Może on pracować w wygodnych dla siebie godzinach, ponieważ pracodawca wyznacza deadline wykonania zadania, a nie interesuje go zwykle w jakich godzinach oraz w jakiej porze dnia pracuje. Ogromną zaletą jest także możliwość uporządkowania swojego życia, a więc pogodzenie życia prywatnego z życiem zawodowym.

Jakie są wady zdalnej pracy?

Jedną z wad jest brak kontroli pracodawcy zatrudnionej osoby. Nie jest pewny, jak wykonuje swoją pracę oraz czy jest do końca systematyczny. Jednakże wada ta jest coraz częściej korygowana. Obecnie dostępne są programy, które monitorują działanie pracownika. Część społeczeństwa neguje tego typu działanie, jednakże jest to jedyny sposób na sprawdzenie pracownika.

Pracownik, który wyłącznie pracuje zdalnie, nie jest zbyt dobrze zaznajomiony z życiem firmy. Nie przebywa w niej i nie jest to dla niego zbyt bliskie miejsce. Stosunki poszczególnych pracowników są od siebie bardzo oddalone, jeśli część z nich pracuje w formie telepracy. Praca stacjonarna to nie tylko praca – to także znajomości. Dlatego też wadą rozwiązania zdalnego jest brak relacji między pracownikami.

Nierzadko pracodawca jest zmuszony na zakup sprzętu dla nowo zatrudnionego pracownika, który będzie wymagał go, aby wykonywać swoje codzienne obowiązki. To zwiększa koszty dla pracodawcy.

Telepraca – gdzie ją znaleźć?

Telepracę najłatwiej znaleźć przez internet. Współcześnie większość pracodawców preferuje ten typ opublikowania ogłoszeń. Jest to zdecydowanie łatwiejsze dla obu stron. Znajdziesz je bez problemu. Istnieją również specjalne strony internetowe, które specjalizują się w publikacji ogłoszeń o pracę zdalną. Jedyne co musisz zrobić, to szukać i przeglądać oferty. Zdarzy się tak, że nie będziesz spełniać oczekiwań przyszłego pracodawcy, jednak nie martw się. Ogłoszeń jest bardzo dużo, możesz na początku zacząć od stażu bądź kursu – to podniesie twoje kompetencje zawodowe. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Już dziś rozpocznij poszukiwania i znajdź swoją wymarzoną pracę zdalną!

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Telepraca wady i zalety - co warto wiedzieć?
Jak promować sklep internetowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak promować sklep internetowy