twojprogrampit.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Telepraca wady i zalety - co warto wiedzieć?
Marketing

Telepraca wady i zalety – co warto wiedzieć?

Telepraca jest nowoczesnym sposobem pracowania. Wiele firm coraz częściej decyduje się na tę formę dla swoich pracowników. Metoda ta jest bowiem korzystna nie tylko dla pracodawców, ale również dla pracowników. Warto zatem przybliżyć wszelkie zalety oraz wady tej formy nowoczesnej pracy, aby samemu ocenić, czy jest to dobry sposób dla danej firmy.

Jakie są zalety zdalnej pracy?

Telepraca wady i zalety posiada różne. Zacznijmy jednak od korzyści płynących z tej formy zdalnego zatrudniania oraz wykonywania swoich obowiązków.

Pracodawca często wynagradza swojego pracownika za konkretne wykonanie obowiązku. W siedzibie firmy pracownik mógłby marnować swój czas. Drugą zaletą jest z pewnością ograniczanie liczby zwolnień lekarskich. Pracownik z lekką infekcją, która umożliwia mu wykonywanie obowiązków, lecz jednocześnie uniemożliwia przebywanie w siedzibie firmy, może nadal pracować w swoim domu i wykonywać swoje obowiązki. Dla pracodawców opcja telepracy jest o tyle korzystna, że ich pracownicy nie są narażeni na liczne spóźnienia przez utrudnione dojazdy. Jeśli pracownicy o różnych charakterach muszą ze sobą przebywać długo w jednym pomieszczeniu, to może się to skończyć licznymi konfliktami. Pracodawca unika takich sytuacji dzięki zdalnemu zatrudnieniu poszczególnych osób. Ostatnią zaletą dla pracodawcy, którą warto wymienić, to obniżenie kosztów utrzymania stanowiska dla danego pracownika, który musiałbym spędzać czas w siedzibie firmy.

Również wiele zalet można wymienić, jeśli chodzi o pracowników. Osoba pracująca zdalnie może zatrudnić się w kilku firmach. Kolejną niewątpliwą zaletą jest możliwość ustalenia przez pracownika własnego harmonogramu dnia. Może on pracować w wygodnych dla siebie godzinach, ponieważ pracodawca wyznacza deadline wykonania zadania, a nie interesuje go zwykle w jakich godzinach oraz w jakiej porze dnia pracuje. Ogromną zaletą jest także możliwość uporządkowania swojego życia, a więc pogodzenie życia prywatnego z życiem zawodowym.

Jakie są wady zdalnej pracy?

Jedną z walet jest brak kontroli pracodawcy zatrudnionej osoby. Nie jest pewny, jak wykonuje swoją pracę oraz czy jest do końca systematyczny.

Pracownik, który wyłącznie pracuje zdalnie, nie jest zbyt dobrze zaznajomiony z życiem firmy. Nie przebywa w niej i nie jest to dla niego zbyt bliskie miejsce. Stosunki poszczególnych pracowników są od siebie bardzo oddalone, jeśli część z nich pracuje w formie telepracy.

Nierzadko pracodawca jest zmuszony na zakup sprzętu dla nowo zatrudnionego pracownika, który będzie wymagał go, aby wykonywać swoje codzienne obowiązki. To zwiększa koszty dla pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *