Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Studia zaoczne a staż pracy – co warto wiedzieć

18 grudnia 2020 Studia zaoczne a staż pracy - co warto wiedzieć

Staż pracy jest niezwykle istotny w temacie uzyskania uprawnień pracowniczych. Długość naszej pracy wpływa na wiele korzyści, które możemy otrzymać w przyszłości. W zależności od długości doświadczenia zawodowego można nabyć prawo do odprawy, emerytury, jubileuszy czy okresu wypowiedzenia oraz czasu trwania urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy zawiera także kwestie związane ze stażem pracy. Warto wiedzieć jak go odbyć i wyliczyć, choćby ze względu na możliwe przywileje z tego tytułu. Sprawdź teraz jak staż pracy wpływa na naszą pracę oraz jak pogodzić staż a studia zaoczne!

Sprawdź także: Jak liczyć lata pracy?

Czym jest tak naprawdę staż pracy?

Staż pracy to nasza łączna długość zatrudnienia. Dzięki temu możemy ustalać z pracodawcą nasze prawa, jakimi na przykład jest urlop wypoczynkowy. W długość całego zatrudnienia wlicza się okresy naszych poprzednich stanowisk.  Jednak wiele zależy od umowy jaką nam dał pracodawca. Przywileje pracownicze można bowiem uzyskać na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru czy powołania bądź spółdzielczej umowy o pracę. W doświadczenie zawodowe nie wliczają się umowy cywilnoprawne, zlecenia czy umowy o dzieło. Podobnie wygląda sytuacja z samozatrudnieniem. Prowadzenie własnej działalności nie wlicza się w okres stażu pracy. Okres wykonywanej pracy, czyli staż musi wynikać z przepisów prawa. Jako pracy nie możemy zaliczać zatrudnienia bez jakiejkolwiek umowy lub pracy tak zwanej “na czarno”.

staż pracy

Co można zatem wliczać w staż pracy?

Jak już wiemy, nie każdą pracę możemy wliczyć w łączną długość zatrudnienia. Jednak to co można zaliczyć do okresu stażu pracy, określa szczegółowo kodeks. Nasze doświadczenie zawodowe zależy przede wszystkim od:

  • Pracy za granicą, którą należy we właściwy sposób udokumentować.
  • Urlopu wychowawczego.
  • Czasu przez jaki pobierano zasiłek dla bezrobotnych.
  • Okresu odbywania zawodowej służby wojskowej.
  • Pracy we własnym gospodarstwem rolnym.
  • Czasu pobierania odszkodowania w wyniku skrócenia okresu wypowiedzenia.
  • Wykształcenia, czyli jaki okres czasu spędziliśmy na naszej edukacji.

Jeśli spełniamy wszystkie warunki, możemy samemu obliczyć jaka będzie długość naszego stażu pracy. Jednak na co jeszcze ma wpływ stażu pracy? W zależności od długości zatrudnienia możemy otrzymać prawo do urlopu oraz dłuższego okresu wypowiedzenia. Możemy mieć również prawo do emerytury, nagrody jubileuszowej, a także do odprawy.

Sprawdź także: Plusy i minusy pracy za granicą

Studia a staż pracy

Decydując się na studia musimy być świadomi o mniejszej ilości czasu na przyjemności. Chcąc studiować,a nie tylko być studentem, nauka może nam zabrać wiele czasu. Jednak jest to po to, abyśmy w przyszłości znaleźli korzystniejszą dla nas pracę. Pomimo to wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i łączy pracę ze studiami. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku trybu zaocznego. Trudniejsze jest to na pewno dla osób uczących się dziennie. Zajęcia na uczelni bardzo często trwają od rana do wieczora. Chcąc nauczyć się na kolokwia lub egzaminy studenci niejednokrotnie siedzą przy książkach i notatkach w nocy. Niestety są to uroki studiów dziennych.  Ze względu na to, iż studia czasem utrudniają podjęcie jakiejkolwiek pracy, możemy jednak na tym skorzystać.

Zatem jaki związek mają studia a staż pracy? Według kodeksu pracy czas trwania studiów jest wliczany w długość zatrudnienia i idący za tym wymiar urlopowy. Co więcej, inne okresy edukacji także zalicza się w doświadczenie zawodowe. Tak więc, zgodnie z uzyskanym stopniem wykształcenia do stażu wlicza się kilka lat, w zależności od ukończonej przez nas szkoły. Zatem ile lat doświadczenia otrzymujemy dzięki naszej edukacji?

  • 3 lata po ukończeniu szkoły zawodowej.
  • 5 lat po ukończeniu średniej szkoły zawodowej.
  • 4 lata po średniej szkole ogólnokształcącej.
  • 6 lat po szkole policealnej.
  • 8 lat w przypadku ukończenia szkoły wyższej.

Musimy jednak wiedzieć, że te okresy się oczywiście nie sumują. Wybierana jest optymalna opcja. W odpowiedzi na pytanie studia a staż pracy, bardzo korzystna będzie dla nas nauka na studiach wyższych. Dzięki temu uzyskujemy dodatkowe 8 lat doświadczenia.

Zobacz również: https://digital-finance.pl/jaka-emerytura-bez-lat-pracy-czy-wystarczy-wiek-emerytalny/

Praca a studia zaoczne

Wiele przyszłych studentów decyduje się na studia zaoczne. Dzięki temu mogą połączyć pracę i naukę bez problemu. Jest to wielki plus kiedy możemy jednocześnie studiować oraz zdobywać doświadczenie. Studiując dziennie ciężej jest znaleźć pracę, którą będziemy mogli pogodzić z nauką. Z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że ⅔ studentów zaocznych, pracują w swoim zawodzie podczas ostatniego roku na poziomie licencjatu. Dlatego coraz więcej studentów wybiera studia zaoczne. Jednak co daje nam praca a studia zaoczne? W przypadku powiązania studiów zaocznych ze stażem pracy, zasada jest dokładnie taka sama jak ze studiami dziennymi. Osoba kończąca studia w trybie zaocznym zyskuje 8 lat doświadczenia zawodowego. Dzięki studiom zaocznym otrzymujemy prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Oznacza to, iż wystarczy przepracować dodatkowe 2 lata, aby uzyskać przywilej 26 dni wolnego, czyli pełnego już wymiaru.

Teraz już wiesz co łączy studia a staż pracy. Możesz bez wahania wybrać się na studia, co pozytywnie wpłynie na czas twojego doświadczenia! 

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

księgowa zarobki
praca fizyczna
ile mamy dni urlopu

Ile mamy dni urlopu?

23 sierpnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile mamy dni urlopu