Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co to jest spółka jawna księgowość jak w niej wygląda?

30 listopada 2020 Co to jest spółka jawna księgowość jak w niej wygląda

Spółka jawna jest to spółka, która nie posiada żadnej osobowości prawnej. Prowadzona jest najczęściej osobowo, pod szyldem danej firmy i nie jest przy tym spółką handlową. Forma ta jest jednym z dostępnych przykładów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zaznaczyć trzeba, że jest to najprostszy rodzaj prowadzenia własnego biznesu.

Co trzeba wiedzieć o spółce jawnej?

Jest to byt prawny, działający pod indywidualizującą go nazwą. Spółka jawna mimo, że nie posiada osobowości prawnej jest, przez ustawodawcę, brana w obrocie gospodarczym za normalny podmiot praw i obowiązków. Ustawodawca przyznał jej także zdolność prawną. Charakter i fakt, że dana spółka jest jawna musi być już jasno widoczny w jej nazwie. Toteż zakładając tego typu projekt, trzeba w jego nazwie wyszczególnić:
– nazwiska wspólników lub firmy, pod którą wspólnicy działają,
– dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”,
– elementy informujące co jest tematem działania firmy.

Nazwa tego typu spółki nie może wprowadzać w błąd, a informacja, że jest to „spółka jawna”, może być informacją skrótową w formie „s.j”. Rozpoczęcie działalności tego typu bytu gospodarczego to podpisanie umowy pomiędzy jej wspólnikami oraz zarejestrowanie go w Krajowym Rejestrze Sądowym. Całościowym majątkiem spółki jawnej są wniesione wkłady wspólników i w przypadku, jakichkolwiek problemów finansowych, odpowiedzialność właścicieli jest tyko do wysokości owych wkładów.
Wspólnicy prowadzący spółkę mogą mieć wypłacane co miesięczne wynagrodzenie i partycypować w jej zyskach, wszystko zależne jest od faktu, jak została podpisana umowa.

Jak wygląda księgowość w spółce jawnej?

Przed rozpoczęciem działalności w formie „spółka jawna” wspólnicy powinni się określić, w jaki sposób będą prowadzić księgowość firmy. Działająca już spółka jawna księgowość ma innego rodzaju aniżeli spółka nowo powstała. W pierwszym przypadku księgowość firmy musi być pełna, a tylko w drugim przypadku może być uproszczona. Forma pełnej księgowości jest czasochłonna i bardzo trudna. Wymaga bowiem prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. W tym przypadku zawsze lepiej jest skorzystać z usług osób bardziej profesjonalnych i kompetentnych. Natomiast księgowość uproszczona może być osobiście prowadzona, przez któregoś ze wspólników. Prowadzona w ten sposób rachunkowość polega na wypełnianiu i uzupełnianiu ksiąg rachunkowych czyli wpisywaniu w nie wszystkich przychodów i rozchodów danej firmy. Dobrze i prawidłowo prowadzone rachunki w spółce pozwolą w pełni kontrolować jej działanie.

Księgowość online

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

urlop dziekański
studia licencjackie

Jakie studia wybrać?

23 sierpnia 2022

ile mamy dni urlopu

Ile mamy dni urlopu?

23 sierpnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile mamy dni urlopu