Istnieje wiele rankingów najlepszych zawodów w Polsce, jednak rynek zmienia się z dekady na dekadę. Istnieją zawody, które zawsze będą pożądane i stosunkowo dobrze płatne. Jednak czas idzie do przodu i wraz z jego upływem zawody, które kiedyś cieszyły się wielką popularnością, zaczynają stawać się mniej atrakcyjne, lub wręcz zanikają. Człowiek, którego dziś nazywany taksówkarzem kiedyś woził ludzi powozem lub bryczką. To przykład adaptacji rynku pracy w zmieniającym się świecie. Jednak są branże, o których jeszcze niedawno nie słyszano, a dziś mogą okazać się jednym z lepszych wyborów dla młodego człowieka szukającego swojej drogi. I tak, jak kiedyś nie do pomyślenia był zawód programisty czy inżyniera biotechnologa, dziś nie do pomyślenia byłoby gdyby fachowców z tych branż zabrakło.
Zawody przyszłości
Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć iż zawodami, które nigdy nie trafią do lamusa są wszystkie związane z komputerami. Nasz świat bowiem praktycznie całkowicie jest zależy od maszyn wszelkiej maści. Ale są też tradycyjne zawody typu lekarz czy prawnik, które od wielu setek lat są pożądane i mimo, że struktury społeczeństw ulegają zmianie właśnie przez rozwój technologiczny, one same raczej do lamusa nie przejdą nigdy. Właśnie wraz z rozwojem wszelkiej maści technologii, w najbliższym czasie automatyzacja będzie, nie tyle likwidowała konkretne zawody, co wpłynie na ich przemianę. Po prostu niektóre zadania, w obrębie których są one wykonywane, powierzymy maszynom. Tym co będzie wówczas najważniejsze będzie umiejętność dostosowania się do zmian i chęć do nauki. Wszak ktoś nad tymi maszynami musi czuwać. Warto być na bieżąco, chociaż wybierając studia dziś, nie mamy gwarancji, że kiedy je skończymy, za powiedzmy pięć lat, nasza profesja dalej będzie na topie.
Najlepsze zawody w Polsce
Wśród najlepszych i najlepiej rokujących zawodów w Polsce wymienia się zarówno profesje związane z opieką nad ludźmi, jak i służbą zdrowia, zawody kreatywne oraz związane z tworzeniem nowych idei. Bardzo popularne będą przedstawiciele wolnych zawodów, czy też pracownicy uniwersytetów. Niektóre rankingi bardziej szczegółowo wyróżniają zawody mające najlepszy popyt na rynku, takie jak architekt-projektant systemów IT, którego wynagrodzenie średnio wynosi ok 13 tysięcy złotych. Dalej wskazywane są programista java, IT project maganer (zarobki około 11 tysięcy), kontroler finansowy, Key account manager, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, HR business partner czy radca prawny (ok 8-9 tysięcy). Tak wygląda średnie wynagrodzenie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Widać, że w omawianych zestawieniach przodują kierunki dość nowe. Tak więc warto inwestować w technologie, ale i nie zapominać o starych sprawdzonych zawodach, bo nigdy nie wiadomo jaki zawód będzie najlepszy za kilka lat.