Polkadot to projekt, który osiągnął sporą popularność. Często mówi się o „polce” jako o projekcie, który w niedalekiej przyszłości może być równie rozpoznawalny jak Ethereum. Czym ten projekt wyróżnia się na tle innych? Dlaczego zyskał popularność?
Polkadot – co warto wiedzieć na temat tego projektu?
Polkadot to projekt, który początkowo wdrażała firma Parity Technologies (firma założona przez byłych menedżerów Ethereum). Później rozwojem „polki” zajęła się fundacja Web3. Polkadot jest platformą typu open source wraz z natywną kryptowalutą DOT. Pierwsza sprzedaż tokenów zakończyła się 27 października 2017 roku.
Głównym założeniem jest umożliwienia transferu danych pomiędzy różnymi blockchainami (znajdującymi się w jednej sieci). Tym samym jest to rozwiązanie, które między innymi umożliwia prowadzenie zdecentralizowanych aplikacji na różnych blockchainach (cross-chain DApps).
Czy Polkadot rzeczywiście może być konkurencyjnym projektem dla Ethereum? Na czym polega technologia zaproponowana przez Polkadot?
Chociażby ze względu na powiązania twórców Polkadot z Ethereum wielu obserwatorów zastanawia się czy DOT może w przyszłości osiągnąć taką samą popularność co ETH. Na to pytanie aktualnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi jednak na pewno Polkadot ma technologiczne podstawy ku temu by stać obok najpoważniejszych kryptowalutowych projektów.
Polkadot umożliwia przenoszenie aktywów pomiędzy różnymi blockchainami znajdującymi się w jednej sieci. Bezproblemowe i szybkie przenoszenie zasobów pomiędzy różnymi łańcuchami bloków to rozwiązanie istotnego problemu w świecie kryptowalut, dzięki czemu Polkadot jest postrzegana jako projekt z dużym potencjałem, któremu przygląda się wiele znaczących firm. Innymi słowy, istotnym problemem rozwoju nowoczesnych rozwiązań opartych o blockchain jest to, że poszczególne łańcuchy bloków działają pojedynczo, tworząc swoistą izolację. Problem ten chce rozwiązań Polkadot.
Porównując Polkadot do Ethereum należy odnotować, że Polkadot nie jest kolejną platformą do smart kontraktów, lecz jest projektem nowego typu. Jej zadaniem jest zapewnienie komunikacji pomiędzy łańcuchami, na których opiera się obsługa smart kontraktów.
Polkadot posiada swój własny łańcuch o nazwie Relay Chain, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo całej sieci oraz interoperacyjność. Innymi słowy dzięki niemu możliwa jest integracja różnych łańcuchów. Co istotne – Polkadot nie wspiera własnych smart kontraktów. Główny łańcuch Relay Chain jest wspierany przez struktury danych o nazwie Parachain.
Gdzie kupić Polkadot? Polkadot to popularny projekt, który można kupić na niemal wszystkich popularnych giełdach kryptowalut. Oczywiście Polkadot może być także przechowywana na portfelach sprzętowych (np. Ledger).
Kurs Polkadot
Polkadot to rozbudowany projekt, który ma swoją natywną kryptowalutę o nazwie DOT. Kryptowaluta Polkadot ma swoje początki w 2017 roku, kiedy to podczas ICO zebrano 140 milionów dolarów.
Pod koniec 2020 roku, kurs Polkadot wynosił około 5,00 USD, natomiast już w maju 2021 osiągnął pułap 10 krotnie wyższy (ponad 50 USD). Następnie w lipcu 2021 kurs spadł pięciokrotnie do poziomu około 10 USD, żeby jeszcze w tym samym roku (listopad 2021) osiągnąć ATH wynoszące 54,99 USD. Na początku 2022 roku kurs ponownie spadł do wartości rzędu kilkanaście USD za jednostkę. To pokazuje, że jak na razie cena Polkadot to prawdziwy rollercoaster.
Duże wahania kursu mogą niektórych inwestorów nie zachęcać do inwestycji. Z kolei z drugiej strony Polkadot to projekt, który ze względu na swoją użyteczność w długoterminowej perspektywie wydaje się mieć realne szanse na to, żeby na stałe zagościć wśród najpopularniejszych kryptowalut. Jak na razie kapitalizacja DOT jest na tyle duża, że Polkadot zajmuje mniej więcej 10-15 miejsce w rankingu kapitalizacji wszystkich kryptowalut.
Artykuł sponsorowany