Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Praca na etacie i własna działalność – podobieństwa i różnice

16 listopada 2020 Praca na etacie i własna działalność - podobieństwa i różnice


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to zupełnie co innego niż praca na etacie. Wiele osób świetnie odnajduje się w klasycznej pracy na etacie, a inni z kolei nie wyobrażają sobie innej drogi niż własna działalność gospodarcza. Warto przeanalizować ten temat.

O biznesie

Aby założyć własną firmę, przede wszystkim trzeba posiadać taką cechy charakteru, jaką jest przedsiębiorczość. Firmę może założyć tylko osoba odważna, która wierzy we własne siły. Bez tego bardzo trudno jest poradzić sobie w biznesie. W biznesie trzeba nieustannie zmagać się z konkurencją, która jest bardziej lub mniej uczciwa. Trzeba pamiętać też o odpowiedzialności finansowej. Nigdy do końca nie wiadomo jakiej wysokości wynagrodzenie uda się wypracować w danym miesiącu. To wszystko jest bardzo zmienne od danej sytuacji gospodarczej i koniunktury. Czasem bywa lepiej a czasem gorzej. Dlatego też własna działalność gospodarcza jest dość nieprzewidywalna. Oczywiście, szczególnie budując zespół, można zarobić więcej ale trzeba liczyć się z większym ryzykiem. Nie każdy jest na to gotowy i dlatego właśnie część osób zdecydowanie lepiej odnajduje się na klasycznym etacie. Nie ma w tym nic złego.

Podobieństwa i różnice

Praca na etacie i własna działalność to dwie różne bajki. Największa różnica jest chyba właśnie w zakresie odpowiedzialności za swoją firmę i w godzinach pracy. Oczywiście szef firmy może założyć sobie, że pracuje tylko od danej godziny i zawsze kończy również o wyznaczonej porze. Jednak tak naprawdę szef jest zawsze w pracy i myśli cały czas o swojej firmie. Bardzo trudno uwolnić myśli od klientów i trudnych sytuacji. Praca na klasycznym etacie jest inna. Człowiek wychodzi z pracy Kiedy kończy się jego czas pracy. Po pracy oddaje się tylko przyjemnościom. Osoby, które prowadzimy kiedyś swoją własną działalność gospodarczą, mają trudności aby odnaleźć się w pracy dla kogoś. Ktoś, kto kiedyś sam był szefem, trudno podporządkowuje się poleceniom innych ludzi. Warto to przemyśleć jeżeli z własnej działalności gospodarczej chce się przejść na etat. Niektórzy mają opory przed zatrudnianiem takich ludzi. Jednak oprócz wielu różnic istnieją także podobieństwa pracy na etacie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tak czy inaczej trzeba starać się spełniać czyjeś oczekiwania. W pracy trzeba spełniać oczekiwania szefa. Prowadząc własną działalność gospodarczą trzeba robić wszystko, aby to klient był zadowolony. Takie właśnie są podobieństwa i różnice tego typu form pracy.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

księgowa zarobki
praca fizyczna
ile mamy dni urlopu

Ile mamy dni urlopu?

23 sierpnia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile mamy dni urlopu