Kiedy umrze ktoś z naszych bliskich najczęściej jesteśmy zagubieni i niezorganizowani. Trudno nam więc myśleć o formalnościach, związanych ze spadkiem. Na szczęście w tym zakresie mogą pomóc profesjonaliści. Kiedy warto wybrać się z takim problemem do prawnika? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Poświadczenie dziedziczenia lub stwierdzenie nabycia spadku
Aby wejść w posiadanie majątku, należącego do spadkodawcy, należy dopełnić szereg formalności. Przede wszystkim trzeba zadbać o sporządzenie poświadczenia dziedziczenia przez notariusza albo dokonanie stwierdzenia nabycia spadku przez sąd. Tylko na podstawie tych dokumentów możliwe będzie uzyskanie dostępu do rachunku bankowego zmarłego albo wpisanie się jako właściciel do księgi wieczystej nieruchomości należącej do spadkodawcy. Czym różnią się oba dokumenty? Formalnie niczym. Oba mają bowiem taką samą moc. Istotny jest natomiast sposób ich uzyskania. U notariusza trzeba zapłacić najczęściej kilkaset złotych. Poświadczenie dziedziczenia można jednak otrzymać niemal od ręki. Z kolei sądowe stwierdzenie nabycia spadku jest tańsze, bo dzisiaj kosztuje zaledwie 40 złotych, ale postępowanie trwa dość długo. Najczęściej co najmniej kilka miesięcy. Oczywiście każdy wariant wymaga skompletowania szeregu dokumentów, dlatego warto skonsultować z prawnikiem, co będzie potrzebne.
Jak dziedziczy się spadek?
W kontekście spadkobrania warto też wspomnieć o tym, że może ono nastąpić w dwojaki sposób. W Polsce obowiązuje bowiem dziedziczenie ustawowe lub testamentowe. Przepisy Kodeksu cywilnego regulują to, kto po kim dziedziczy. Pierwsze w kolejce są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli zmarły nie miał dzieci, to w ich miejsce wchodzą małżonek i rodzice. W przypadku braku rodziców albo małżonka do spadku może zostać powołane także rodzeństwo. A jeżeli spadkodawca nie miał żadnej rodzinie, ostatecznie jego majątek odziedziczy gmina jego ostatniego miejsca zamieszkania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących tego kto należy do kręgu spadkobierców, warto zapytać specjalisty. Czasem struktura dziedziczenia potrafi być naprawdę skomplikowana.
Dziedziczyć można także testamentowo
Ustawowa struktura dziedziczenia jest dość skomplikowana. Wszystko można jednak znacząco uprościć. Spadkodawca może bowiem przed śmiercią sporządzić testament. Wówczas to on precyzyjnie wskaże, kto stanie się w przyszłości jego spadkobiercą. Co przy tym istotne, nie trzeba wcale kierować się zależnościami uwzględnionymi w Kodeksie cywilnym. Spadkodawca może przekazać swój majątek nawet osobom z nim niespokrewnionym. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o tym, że taki spadkobierca nie będzie zwolniony od podatku od spadków i darowizn. Chcąc opracować w tym zakresie odpowiednią strategię albo dowiedzieć się jakie są wymogi formalne testamentu, warto zasięgnąć rady prawnika.
Artykuł powstał we współpracy z https://kancelariagruchacz.pl/porady-prawne/.