Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Prowadzenie małego biznesu na wsi

23 października 2020 Prowadzenie małego biznesu na wsi

Założenie, a następnie prowadzenie własnej działalności nigdy nie jest proste. Wiąże się to z ciężką pracą, często większą niż na etacie oraz odpowiedzialnością za pracowników. Nie jest to łatwe w miastach, a pod pewnymi względami jeszcze trudniejsze w małych miejscowościach. Nawet mały biznes na wsi to ogrom pracy. Może przynieść duże zyski, ale jest często niepewny, szczególnie w miejscowościach turystycznych, sezonowych. Dowiedz się, jak efektywnie rozpocząć prowadzenie małego biznesu na wsi.

Początek – znalezienie pomysłu na biznes

Jeszcze przed założeniem działalności w urzędzie należy dobrze zastanowić się nad sytuacją. Przemyśleć czy będzie to w ogóle opłacalne. Małe miejscowości i wsie mają to do siebie, że często bardzo trudno jest założyć firmę, która będzie przynosiła zyski. Wszystko to zależy tak naprawdę od regionu kraju, w którym się znajdujemy. Istotne jest także to, czy dany pomysł nie został już zrealizowany w okolicy. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej nasza inwestycja w biznes nie wypali.

Otworzenie lodziarni w nadmorskiej miejscowości może wydawać się świetnym pomysłem, zwłaszcza gdy się w niej mieszka i odpada w ten sposób część kosztów. Trzeba zwrócić jednak uwagę na ilość istniejących już tego typu działalności w okolicy. Wiele osób przywiązuje się do miejsca, w którym je smakołyki od lat i nie będzie chciało próbować niczego innego w żadnym innym miejscu. Również, jeśli miejscowość znajduję się w dużej odległości od najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, możliwe jest, że klientów będzie tak mało, że interes się nawet nie zwróci. W tej sytuacji warto zastanowić się nad otworzeniem biznesu gdzieś, gdzie ludzi, a co za tym idzie klientów, będzie więcej lub zamiast lodziarni zdecydować się na budkę z watą cukrową, kręconymi ziemniakami, czymś, czego w okolicy jest mało albo nie ma w ogóle.

Ważna jest oryginalność i jakość oferowanych usług. Jeżeli nasz pomysł na biznes będziemy prowadzić “z sercem” to z pewnością znajdziemy klientów.

Sprawdź także: Jak liczyć lata pracy i jakie dają możliwości

Papierkowa robota – prowadzenie małego biznesu na wsi

Prowadzenie biznesu wiąże się z całą masą wypełniania różnego rodzaju umów, oświadczeń oraz płaceniem zupełnie nowych podatków. Już na samym początku przy zakładaniu działalności w urzędzie liczba wymaganych świstków potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Przede wszystkim, aby założyć firmę w Polsce należy zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG. Będziemy zobowiązani do wypełnienia formularza, gdzie będą potrzebne takie dane jak: imię, nazwisko, pesel, stały adres zakładanej działalności, nazwa naszej przyszłej firmy i wiele innych. Dodatkowo musimy wybrać kod PKD dla naszego przedsiębiorstwa. Jest to kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, który wykorzystywany jest przede wszystkim do statystyki. Warto wiedzieć, że należy podać jeden główny kod, którym będzie zajmować się nasza firma. Możemy ich podać dowolną ilość – nawet nie związanych ze sobą.

Taki formularz możemy wypełnić w urzędzie lub też przez internet. Nie ma konieczności udawania się do urzędu i stania w kolejce. To wszystko możesz załatwić będąc w domu.

Rozliczanie się z państwem ze swoich przychodów wygląda w tej sytuacji zupełnie inaczej i choć można skorzystać z usług księgowej lub księgowego to w ten sposób nie można pozbyć się całej papierkowej roboty oraz nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z ich usług, szczególnie na początku. A każdy błąd w rozliczeniu może wiele kosztować.

Nie wolno również zapominać o podatkach. Taki na przykład podatek klimatyczny może poważnie okroić przychód. Po wypłaceniu pensji pracownikom, odjęciu kosztów prowadzenia działalności zarobek pomniejszy się o kolejne kwoty.

Nowoczesne technologie – istotne we współczesnym świecie

Współcześnie bardzo ważnym punktem w prowadzeniu własnego biznesu jest założenie social mediów. Nie ważne czy firma znajduje się w dużym mieście, małym miasteczku czy wiosce – portale społecznościowe są naprawdę istotne. Potrafią rozpromować małą firmę na szeroką skalę. Często biznesy znajdujące się na wsi nie korzystają z internetowych rozwiązań, ponieważ twierdzą że to strata czasu. Nie jest to prawda. Prowadzenie Facebooka czy też Instagrama potrafi w szybkim tempie rozwinąć biznes.

Obecnie również bardzo ważne są opinie w internecie. Większość z nas zanim gdzieś pojedzie po raz pierwszy, sprawdza ile “gwiazdek” ma dane miejsce. Warto wprowadzić naszą firmę do Map Google, aby twoi klienci mogli szybko Cię znaleźć oraz wystawić opinię. Jeżeli zobaczysz negatywną wypowiedź na temat twoich usług, zawsze możesz skomentować sytuację i ją wyjaśnić. Nowoczesne Technologie są praktycznie codziennością, bez nich nie da się prowadzić przedsiębiorstwa. Zobaczysz, że twoja firma się rozwinie, nawet prowadzenie małego biznesu na wsi.

Sprawdź także: Plusy i minusy pracy za granicą

Koniec końców warto

Pomimo ciężkiej pracy, dużego wkładu pieniężnego oraz stresu, który towarzyszy prowadzeniu własnego biznesu to jest to gra warta świeczki. Niezależność i nadal duże przychody wynagradzają trud, jaki niesie ze sobą własna działalność.

Redakcja twojprogrampit.pl

W naszej redakcji nie tylko analizujemy trendy biznesowe i ekonomiczne, ale także stawiamy na praktyczne porady dotyczące rozwoju kariery, zarządzania finansami oraz strategii marketingowych, aby czytelnicy mogli osiągać sukcesy w swoich przedsięwzięciach zawodowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłkarze
Szukasz idealnego domu
wizytówki

Jesteś zainteresowany reklamą?