twojprogrampit.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Plusy i minusy pracy za granicą
Praca

Plusy i minusy pracy za granicą

Praca za granicą to jeden ze sposobów na zarobienie pieniędzy. Jest to popularny sposób na zarobek – w szczególności wybierany przez młode osoby. Jak każde zajęcie ma ono swoje plusy i minusy. Jakie są plusy i minusy pracy za granicą? Lepiej je poznać, zanim zdecydujemy się na wyjazd.

Sprawdź także: Trudne rozmowy z pracownikiem

Plusy pracy za granicą

Największym plusem pracy za granicą są wyższe zarobki. To też jest główny powód, dla którego decydujemy się na wyjazd. W zależności od rodzaju pracy, jaką trzeba wykonywać zarobki mogą być nawet kilka razy większe od tych w kraju na podobnym stanowisku.

Inna zaleta wyjazdu zagranicznego do pracy to zdobywanie nowych doświadczeń. Jest to bardzo cenne w naszym życiu zawodowym. Podczas pracy za granicą można rozwijać się zawodowo. Zdobyte umiejętności mogą okazać się bezcenne w przyszłości, nawet już po powrocie do kraju.

Dłuższy pobyt za granicą z pewnością sprzyja też poprawie znajomości języka obcego. Przebywając w innym kraju możemy poznawać nowe kultury i zgłębiać wiedzę o nich.

Minusy pracy za granicą

Minusem pracy za granicą jest rozłąka z rodziną i najbliższymi. Może być to duży problem. W pandemii koronawirusa jeszcze się pogłębił, gdyż coraz bardziej ograniczona jest nasza mobilność. Przemieszczanie między krajami nie jest tak proste i częste jak wcześniej. Niektórzy mogą bardzo źle znosić rozłąkę z rodziną. Inni – wręcz przeciwnie – wytrzymują ten okres i nastawiają się na krótkie odwiedziny w kraju.

Kolejny minus wyjazdu za granicę do pracy to załatwianie formalności. Można zdać się na profesjonalną agencję, która załatwi wszystkie niezbędne dokumenty. Problemem może być też dobra znajomość języka obcego. Często od tego zależy praca, jaką można za granicą wykonywać. Nieznajomość języka obcego na pewno nie sprzyja zdobyciu prestiżowego stanowiska. Liczyć można jedynie na proste, nieskomplikowane zajęcia. Z czasem, gdy uda się coraz lepiej poznać obcy język można myśleć o zmianie pracy.

Inne problemy mogą wiązać się ze znalezieniem mieszkania za granicą oraz przystosowaniem się do życia w innym kraju. Jeżeli chodzi o mieszkanie, często to pracodawca może je zagwarantować, co minimalizuje problem na starcie. Natomiast przystosowanie się do nowych warunków wymaga czasu.

Każda praca posiada swoje wady i zalety. Warto zastanowić się, co jest dla nas ważne i czy zarabianie za granicą jest w stanie zrekompensować nam minusy. Z pewnością jest to trudna decyzja, której nie da się podjąć z dnia na dzień. Przede wszystkim potrzebne jest pewnego rodzaju przygotowanie do pracy za granicą. Jeśli dobrze się przygotujemy, minusy pracy za granicą na pewno nas ominą.

minusy pracy za granicą

Sprawdź także: Obsługa klienta w Warszawie – jak znaleźć pracę?

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Wydaje się, że wyjazd za granicę z powodu pracy jest popularny dopiero od niedawna. Nie jest to prawda. Już w XX wieku popularną decyzją był wyjazd do Stanów Zjednoczonych bądź krajów europejskich. Jednakże co należy zrobić, aby móc wyjechać za granicę do pracy? Przede wszystkim musimy wybrać, gdzie chcielibyśmy wyjechać.

Popularne kierunki to Holandia, Niemcy lub Wielka Brytania. Dla osoby, która nie zna nikogo, kto mieszka za granicą istnieją specjalne agencje pracy, które specjalizują się w tym temacie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, z pewnością znajdziesz pracę w swoim zawodzie. Warto zaznaczyć, że często są to zawody techniczne lub związane z budownictwem. Poza tym popularne jest zbieranie owoców i warzyw. Typowo biurowej pracy niestety nie ma bądź tych ogłoszeń jest niewiele. Znalezienie pracy przez agencje pracy jest zdecydowanie dużą zaletą. Organizowany jest nocleg oraz często wyżywienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz szukać wszystkiego na własną rękę. Poszukiwanie pracy samemu jest zdecydowanie trudniejsze, jednak nie jest niemożliwe. Agencje pracy często pobierają pewnego rodzaju kaucje za pomoc w znalezieniu posady.

Jednakże aby pracować za granicą, warto znać podstawy języka. Najważniejszym językiem jest angielskim – porozumiemy się nim praktycznie w każdym kraju. Oczywiście dobrze jest znać chociaż podstawowe zwroty w języku danego kraju, jednakże znajomość angielskiego jest wystarczająca. Dodatkowo ważne są także dokumenty. W przypadku krajów europejskich – na przykład Holandii i Niemiec – wystarczy nam polski dowód osobisty. W przypadku Wielkiej Brytanii jest trochę inaczej. Kraj ten od kilku lat nie należy do Unii Europejskiej, dlatego należy mieć ze sobą ważny paszport. Sytuację dotyczącą obowiązujących dokumentów należy sprawdzać regularnie, gdyż w przeciwnym wypadku możemy mieć problem z powrotem do Polski.

Minusy pracy za granicą – jest ich wiele. Dlatego też wiele osób rezygnuje z tego typu rozwiązania. Nie chcą rozstawać się z najbliższymi na dłuższy czas. Jeżeli zastanawiasz się nad pracą za granicą, musisz zastanowić się nad wszystkimi wadami i zaletami takiego rozwiązania.

Wyjeżdżać do pracy, czy zostać w kraju?

Podsumowując – przed wyjazdem trzeba rozważyć plusy i minusy pracy za granicą. Czasami warto wziąć pod uwagę wyjazd krótkoterminowy lub pracę wakacyjną. Wówczas łatwiej będzie znieść czas rozłąki z rodziną. Najczęściej jednak to względy finansowe biorą górę i osoby niezdecydowane decydują się wyjechać do pracy za granicą. Często nawet tymczasowa praca w innym kraju może podreperować domowy budżet.