Organizacja czasu pracy w firmie to bardzo ważna kwestia. Czas pracy w każdym przedsiębiorstwie można organizować na różne sposoby. To bardzo ważne, aby wszystkie sposoby były zgodne z Kodeksem pracy. Inaczej firma może mieć bardzo poważne problemy z prawem.
Organizacja czasu pracy
Najczęściej spotyka się w przedsiębiorstwach taki system czasu pracy, że pracownicy pracują osiem godzin dziennie. Rozpoczynają i kończą pracę w wyznaczonych godzinach. Taka organizacja pracy bardzo często dotyczy pracowników biurowych. Popularne są godziny pracy takie jak: 7-15, 8-16, 9-17. Równoważny czas pracy pozwala przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy aż do dwanaście godzin. Oczywiście pracownik nie może dzień w dzień pracować przez dwanaście godzin. Musi mieć ustawowe przerwy. Tak zwana przedłużona doba pracy może być stosowana tylko w niektórych okolicznościach. W ten sposób pracują na przykład ochroniarze czy też pracownicy z rozmaitych służb, między innymi straż pożarna albo służby ratownicze. Nie wszyscy pracują od poniedziałku do piątku. Niektórzy muszą pracować również w weekendy. Inaczej trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczeństwa. Istnieją takie zawody, których przedstawiciele nie mogą zrobić sobie wolnego dnia w sobotę czy niedzielę. Ktoś musi pozostać na posterunku.
Czas pracy a atrakcyjność pracy
Ktoś kiedyś powiedział, że wystarczy wybrać pracę którą się lubi, a człowiek nie przepracuje w życiu ani jednego dnia. Prawda jest nieco bardziej brutalna. Każda praca prędzej czy później przynosi trudne sytuacje i w każdej pracy zdarzają się duże wyzwania. Każda praca prędzej czy później staje się rutyną i trzeba znaleźć w sobie siły do przezwyciężenia kryzysu. Czas pracy na pewno wpływa na to, czy człowiek zdecyduje się na daną pracę. Nie każdy chce pracować w nocy. Nie każdy też będzie tolerował pracę zmianową. Nawet jeżeli ktoś przystępuje do takiej pracy z dobrymi chęciami, zdrowie może szwankować. Trzeba bardzo poważnie to rozważyć. Zawsze jednak można zrezygnować z jednej pracy i poszukać innej. Na pewno już na etapie wyboru kariery zawodowej i wyboru kierunku studiów albo profilu szkoły warto zastanowić się w jakich godzinach preferowana jest przyszła praca. Są takie zawody gdzie nocne dyżury są nieuniknione. Są też takie zawody gdzie co prawda na początku kariery trzeba będzie mieć nocne dyżury, ale później można będzie z tego zrezygnować. Takim zawodem jest na przykład lekarz. Można zrezygnować z pracy w szpitalu. Można przyjmować tylko w przychodni w godzinach przedpołudniowych albo popołudniowych. Oczywiście będzie to dotyczyło tylko niektórych specjalizacji.